Úlovky ze sítě #8: zapomenuté záložky a zásilka z vesmíru

nahled_zalozkyPříliv zajímavých novinek ze světa tisku, grafiky, designu a reklamy je skoro stejně pravidelný a neomylný, jako onen skutečný příliv zapříčiněný působením slapových sil. I tentokrát bylo co sledovat a tím pádem i čem psát – a výběr z četných zajímavostí vám přinášíme v osmém dílu „Úlovků ze sítě“. Tentokrát si můžete přečíst kupříkladu rozhovor s vítězem Czech Press Photo 2014 či se podívat, jaké poklady jsou schopni lidé založit do knih.

Billboardy, kterým neschází nápad

Reklamní billboard nemusí zaujmout pouze svou velikostí. Naopak – pokud je reklamní billboard špatně či fádně provedený, může mít klidně velikost obranné třetiny hokejového týmu a oko zákazníkovo na něm dlouho nespočine. To však není případ nápaditých billboardů, jejichž galerii dal dohromady portál CreativeLife.cz. Zobrazené billboardy chytře využívají okolní prostředí, přerůstají mimo původně vymezený prostor a bylo by opravdu složité je přehlédnout. A nezáleží na výrobku – billboardy z galerie propagují cokoli od automobilů a kurýrních služeb až po kosmetiku či čokoládu. Na celou galerii se můžete podívat zde: http://creativelife.cz/napadite-reklamni-billboardy/

Dovolujeme si také připojit jednu obdobnou reklamu, kterou ve výběru nenajdete. Inu, Tylenol vás zbaví bolestí hlavy a dostane vás zpátky do normálu!

Dovolujeme si také připojit jednu obdobnou reklamu, kterou ve výběru nenajdete. Inu, Tylenol vás zbaví bolestí hlavy a dostane vás zpátky do normálu!

Nedočtené knihy vydávají tajemství

Pokorně přiznáváme, že blog „Forgotten Bookmarks“ není úiovkem z řad čerstvého potěru, ale spíše pěkně vypasenou rybkou. Jedná se však o natolik zajímavý projekt, že bychom litovali, kdybychom vás s ním náhodou neseznámili. Založil jej obchodník se starými knihami z malého městečka Otego ve státě New York a jak již název napovídá, zveřejňuje předměty, které kdysi dávno čtenáři starých knih použili jako záložku do rozečtené knihy. Dopisy, fotografie, pohlednice, vstupenky a jiné střípky lidských životů zůstaly v knihách často po celá desetiletí či celé generace, aby se v digitálním věku dostaly před zraky tisíců čtenářů. Pokud vás baví studování střípků z historických mozaiek, na Forgotten Bookmarks se jistojistě chvíli „zaseknete“.

Tato fotografie byla založena v knize spisovatelky Marion Harlandové z roku 1870 a může na ni být i váš pradědeček. (Tedy pokud se jmenoval Stanislaw Zaleski, což praví ručně psaný nápis na zadní straně fotky).

Tato fotografie byla založena v knize spisovatelky Marion Harlandové z roku 1870 a může na ni být i váš pradědeček. (Tedy pokud se jmenoval Stanislaw Zaleski, což praví ručně psaný nápis na zadní straně fotky).

Jak se fotilo na Majdanu?

O tom ví své Filip Singer, fotograf pro agenturu EPA (European Pressphoto Agency). Na sklonku roku 2013 byl poslán na Ukrajinu, aby zde dokumentoval sílící protesty proti zahraničněpolitickému kurzu vlády prezidenta Janukovyče. Vítězný snímek soutěže Czech Press Photo za rok 2014 pořídil v den, kdy byly protesty na kyjevském Náměstí (Majdan) nezávislosti poprvé rozehnány brutálním policejním zásahem. Irena Vanišová zpovídala Singera pro blog fotobanky Pond5 a výsledkem je velice zajímavý rozhovor, který se dotýká nejen okolností pořízení vítězného snímku, ale i dalším aspektům práce reportážního fotografa, jako rešerše zpravodajství, novinářská etika či specifika práce pro agenturu. Čtěte na Pond5: http://blog.pond5.com/cz/5140-studujte-praci-ostatnich-rozhovor-s-filipem-singerem-vitezem-czech-press-photo-2014/

 

Snímek zachycuje zraněného muže, jenž našel  spolu s dalšími protestujícími po zásahu police útočiště v Michajlovském klášteře.

Snímek zachycuje zraněného muže, jenž našel spolu s dalšími protestujícími po zásahu police útočiště v Michajlovském klášteře.

Dobroty z vesmíru dorazily

Minulý týden jsme informovali o aprílovém žertu společnosti Made In Space, zabývající se 3D tiskem věcí v podmínkách nulové gravitace. I tentokrát přichází firma se zajímavými novinkami, ale o Apríl se tentokrát nejedná. Do střediska NASA v alabamském Huntsville dorazila první zásilka objektů vytištěných na speciální 3D tiskárně umístěné v prostorách Mezinárodní kosmické stanice (ISS). 3D tisk v podmínkách nulové gravitace samozřejmě není záležitostí jen tak nějakého rozmaru. nýbrž se jedná o metodu, jak zajistit dostatek náhradních dílů na delších vesmírných misích – posádka nebude závislá na zásobách ze země, ale vytiskne si je dle potřeby sama. Vytištěné objekty nyní budou pečlivě zkoumány a testovány, aby se zjistilo, zda se nějak odlišují od stejných dílů vytištěných na zemi. Než na to vědci z NASA přijdou, můžeme se alespoň podívat na oficiální „unboxing“ video vesmírné zásilky,

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this