404 Not Found.

Úlovky ze sítě #23: filtrační kniha a filmy pro grafiky

PRESTON MOTORWAYPátek je tu a s ním zcela neomylně i tradiční Úlovky ze sítě – přehled zajímavostí ze světa tisku, grafiky, reklamy a designu. Dnes se dočtete třeba o knize, která funguje jako revoluční filtr na znečištěnou vodu – a pokud jste grafici či designéři, odnesete si také několik doporučení na zajímavé filmy a dokumenty z oboru.

Kniha, co zachraňuje životy

Ne, nejedná se o příručku první pomoci, byť ta by si toto označení dost možná zasloužila taktéž. Výzkumníci z Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu vyrobili knihu, z níž není škoda trhat stránky- Každá z nich totiž slouží jako filtr na znečištěnou vodu, který pohltí nejen hrubé nečistoty, ale díky přítomnosti stříbrných či měděných mikrovláken zlikviduje také až 99% bakterií a ze špinavé louže tak udělá vodu kvality kohoutkové.
Vzhledem k tomu, že na světě každoročně zemře přes 500 000 dětí právě na následky požití kontaminované vody, jedná se o mimořádně užitečný produkt právě v zemích, kde žijí lidé bez přístupu k pitné vodě. Vědci testovali knihu v JAR, Ghaně a Bangladéši, přičemž si z každé země odnesli tipy, jak svůj vynález ještě více zdokonalit – třeba modifikací na nejpoužívanější typy nádob v dané kultuře.
Mimochodem, knihou si ve volných chvílích můžete doopravdy i listovat – každá stránka obsahuje informace a instrukce týkající se bezpečného pití vody, Více na serveru IFLScience.com.

Jediná stránka knihy prý dokáže vyčistit až 100 litrů vody.

Jediná stránka knihy prý dokáže vyčistit až 100 litrů vody.

Jak vznikaly britské značky

Typografie má své nezastupitelné místo v mnoha odvětvích a proto by bylo neradno zapomínat, jak důležitá je kupříkladu v dopravním provozu. Letos uplynulo 50 let od doby, co byla v souvislosti s expanzí dálniční sítě uzákoněna revoluce na silnicích ve Velké Británii – nové dopravní značky z dílny designérů Jocka Kinneira a Margaret Calvertové. Jak zvládali návrh tak komplexního systému ve dvou lidech a na co všechno museli myslet, popisuje článek na serveru Flashbak.com. Kromě mnoha zajímavostí (značky byly kupříkladu testovány na podzemním parkovišti i v londýnském Hyde Parku) se můžete pokochat také bohatou obrazovou dokumentací. Inu, vymyslet účinnou a srozumitelnou dopravní značku je očividně věda!

Některé z těchto značek budou důvěrně známé i v našich zeměpisných šířkách - a vůbec nevadí, že se u nás neřídí vlevo..    (FOTO Fox Photos/Getty Images)

Některé z těchto značek budou důvěrně známé i v našich zeměpisných šířkách – a vůbec nevadí, že se u nás neřídí vlevo.. (FOTO Fox Photos/Getty Images)

Filmové desatero pro grafiky

Stejně jako se učitel dějepisu (doufejme) rád podívá na historické dokumenty a letecký inženýr nevynechá jediný film s pádem aeroplánu, mají i grafici a designéři filmy, které jsou pro ně šité na míru a mají schopnost je pobavit, zaujmout či přímo obohatit. Na firemním blogu Bannersnack.com se objevil seznam desítky filmů a dokumentů, které by designéři rozhodně neměli vynechat. Patří mezi ně například velice podařený dokument o designu Objectified, snad jediný snímek kdy věnovaný historii některého fontu Helvetica, či Drew: The Man Behind The Poster o Drewu Struzanovi, ikonickém designérovi filmových plakátů. Výběr je bohatý a byla by škoda nenechat se inspirovat, což?

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.