404 Not Found.

Úlovky ze sítě #19: mikroportfolio a duhový Kyjev

nahled_comfort_townPáteční Úlovky ze sítě opět servírují na talíř porci zajímavostí a novinek ze světa tisku, grafiky, reklamy, designu a spřízněných oborů. Tentokrát se podáváme na originální grafické portfolio, které musí být dodáváno spolu s lupou, oceníme některé zdařilé návrhy grafiků na redesign bankovek a zabrousíme i do vod architektury, která má ovšem s barvami hodně společného.

Portfolio, které můžete spolknout

„Thing big“ je krédo, kterým se řídí mnoho designérů – nebo to třeba mají alespoň napsané na hrníčku. Britský designér Michael William Lester na to ovšem šel z opačného konce a rozhodl se zaujmout právě schopností miniaturizace. Jeho aktuální grafické portfolio je (minimálně neoficiálně) nejmenším na světě. Zatímco portfoliu o rozměrech 24×19 cm by se asi nikdo nedivil, jsou-li rozměry v milimetrech, rozruch a možná i obdiv jsou zaručeny. Miniaturní, ovšem důvtipné a slovním humorem okořeněné návrhy obsažené v portfoliu jsou spolehlivým důkazem autorovy kreativity a my můžeme jen držet palce, ať se Lesterovi ozve některá z agentur, které portfolio i s přibalenou lupou poslal. Více stránek z portfolia můžete omrknout zde, na tuto zajímavost nás navedl Adweek.

"Bedlivě sledujeme Mistrovství světa v Brazílii", hlásá titulek.

„Bedlivě sledujeme Mistrovství světa v Brazílii“, hlásá titulek.

 

"Reportér jako hrdina". Inu, dobrý nápad se prodá i v miniaturním provedení!

„Reportér jako hrdina“. Inu, dobrý nápad se prodá i v miniaturním provedení!

 Bankovky, s nimiž se těžko loučí

Mnozí by namítli, že kritériem pro to, nakolik člověk bankovku obrečí, je spíše nominální hodnota, než vizuální podoba. Některé z redesignů národní měny, nad kterými se zamýšleli kreativní designéři, ovšem vypadají bez přehánění lákavě. Ve vůbec prvních Úlovcích jsme vám představili originální návrh maďarských eur, díky serveru Design Daily vám nyní můžeme ukázat ještě bohatější výběr. Nechybí několik návrhů modernizované podoby amerického dolaru, pákistánské a bulharské bankovky či nová řecká drachma, jejíž uvedení v život (ne nutně v podobě navržené Pavlosem Vatikiotisem) vypadá ve světle aktuálních událostí nejreálněji. Celou galerii si můžete prohlédnout zde.

Takřka poetických kvalit dosahují kupříkladu futuristicky redesignované bulharské levy z dílny designéra Metodije Ženova.

Takřka poetických kvalit dosahují kupříkladu futuristicky redesignované bulharské levy z dílny designéra Metodije Ženova.

Duhový Kyjev z ptačí perspektivy

V posledních letech jsme zvyklí z Ukrajiny vídat zejména smutné, bezútěšné či násilné záběry. Existuje ovšem místo, které působí podstatně veseleji. Obytná čtvrť Comfort Town v hlavním městě Kyjevě byla postavena v roce 2012, ale my jsme se o ní dozvěděli až z facebookové stránky Archwars. Sídlišti nelze upřít originalita ani to, že ze šedi stále značně socialistické východoevropské architektury vystupuje jak kostky lega z bláta. Pestrobarevné domy evokují výjevy z nizozemských či skandinávských měst, avšak mnohem křiklavější, ujetější a psychedeličtější. Přesto se jedná o neotřelý urbanistický počin přívětivější, než anonymní panelová šeď. Podívejte se, jak vypadá Comfort Town z pohledu dronu:

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.