404 Not Found.

Úlovky ze sítě #16: tiskne se most i Madonna

nahled_3d_mostTýden kolem nás prolétl jako Usain Bolt na atletickém oválu a nadešel opět čas vytáhnout sítě a podívat se, jaké zajímavosti ze světa tisku, grafiky, designu a reklamy v ní uvízly. Tentokrát se blíže podíváme na pár projektů využívajících 3D tisk, které rozhodně netroškaří – kovový most tištěný přímo na místě či socha, které spotřebuje plast ze 100 000 PET lahví. Těšit se ovšem můžete i na další drobnosti.

Cihlu k cihle? Raději vytiskneme!

Vypadá to, že žádný projekt, ve kterém figuruje aplikace 3D tisku, nemůže být dost ambiciózní. Alespoň tomu nasvědčuje nejnovější projekt nizozemské společnosti MX3D, která chce vytisknout rovnou celý most – a to přímo na místě za pomocí robotických ramen pracujících v šesti osách. Tisknout se bude po drobných částečkách kovu, které jsou sice roztaveny na teplotu 1500 °C, ale rychle tuhnou. Most by měl překlenout jeden z četných kanálů v Amsterodamu a přesto, že se nejedná o nikterak jednoduchý úkol, hlavní designér projektu Joris Laarman nemá obavy: „Pevně věřím v budoucnost digitální a lokální produkce, v nové řemeslo. Tenhle most ukáže, jak může 3D konečně vstoupit do světa velkých, funkčních objektů a trvanlivých materiálů při zachování bezprecedentní volnosti formy. Symbolika mostů je krásnou metaforu, v níž se snoubí technologie budoucnosti s historickým městem takovým způsobem, který si z obou světů bere to nejlepší.“ Dobrá tedy. MX3D ve spolupráci s radnicí brzy oznámí, kde se bude tištěný most nacházet. návštěvníci Amsterodamu mohou okukovat staveniště od září letošního roku. Podrobnosti na oficiální stránce projektu.

Takto by dle zjednodušené animace mohla stavba mostu probíhat.

Takto by dle zjednodušené animace mohla stavba mostu probíhat.

 

 

 

 

 

 

 

 

A takto by to mohlo vypadat přímo v ulicích Amsterodamu.

A takto by to mohlo vypadat přímo v ulicích Amsterodamu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Madonna, strážkyně pláží

Nizozemci mají očividně kreativity na rozdávání, co se vymýšlení neotřelých využití 3D tisku týče. A nemusí to být jen inženýři – holandský umělec Peter Smith by rád upozornil na globální znečišťování oceánů plastickými materiály a pomocníkem mu budou právě 3D tiskárny. V plánu má sesbírat za přispění nizozemské veřejnosti 100 000 PET lahví, rozmělnit je na hmotu, jíž bude možno ládovat do 3D tiskáren a vytisknout tisícidílnou sochu Madonny s Ježíškem dle slavné předlohy sochaře Michelangela Buonarrotiho.. Socha by měla měřit 3,66 metrů na délku a umělec ji hodlá umístit na pláže brazilského Ria de Janieira v době letních olympijských her 2016. To má hned dva důvody – prvním z nich je exponovanost tamních pláží v průběhu olympiády, socha by navíc mohla symbolicky doplnit slavné zpodobnění Krista, jenž s rozpřaženýma rukama shlíží na město od roku 1931. Zatím nasbíral Smith zhruba desetinu potřebných láhví, přijímá také jednoeurové mikropříspěvky. Co myslíte – jedná se o projekt jednoho snílka, nebo dobrý nápad se silným poselstvím? Více se dočtete třeba na 3dprínt.com.

Naskytnou se nám i  takovéto pohledy při sledování olympády?

Naskytnou se nám i takovéto pohledy při sledování olympiády?

 Nejvíc nenáviděné fonty

Designér je citlivá duše – a když někde vidí nevhodně nebo necitlivě použité fonty, radost mu to dvakrát neudělá. Lidem vytvářející blog na Creativemarket.com již zjevně došla s některými frekventovanými typovraždami trpělivost a připravili sérii humorných obrázků, jenž se pichlavě vyjadřují k některým frekventovaným neduhům. Taky vás štve, že to občas působí, jako by designéři plakátů k holywoodským blocbkusterům neuměli používat jiné fonty než Trajan či Century Gothic? Zdá se vám Helvetica trestuhodně nadužívaná a Times New Roman příliš školometský? Můžete si z výtvorů frustrovaných designérů udělat třeba terčík na šipky. Galerii si prohlédněte zde.

Na některé fonty můžou být grafici trochu zlí neprávem, ale najdou se i takové, které si nic jiného nezaslouží.

Na některé fonty můžou být grafici trochu zlí neprávem, ale najdou se i takové, které si nic jiného nezaslouží.

 Když šel Jeb do voleb

V souvislosti s oznámením kandidatury někdejšího guvernéra Floridy Jeba Bushe na prezidenta Spojených států amerických a odhalením loga kampaně se ve vodách internetu vynořilo spoustu parodií. Logo, jímž se rozhodl syn, potažmo mladší bratr dvou předchozích amerických prezidentů z rodinného klanu Bushů vstoupit do boje o křeslo v Bílém domě, totiž vskutku přinejmenším vzbuzuje kontroverzi. Jedním z nejpodařenějších vtipů je fiktivní e-mailová konverzace mezi Jebem Bushem a designérkou Janet, která zachycuje, jak se asi logo vyvíjelo až do finální podoby. Nad fiktivními připomínkami pana guvernéra hořce zapláče nejeden designér, který se s obdobnými, leč zcela skutečnými připomínkami klientů setkal v reálu. Čtěte například zde

Na druhou stranu, logo  demokratické kandidátky Hillary Clintonové si tak užilo své. Uvidiíme, jak se Jebovi! Bushovi! nakonec pod tímto praporem povedem.

Na druhou stranu, logo demokratické kandidátky Hillary Clintonové si tak užilo své. Uvidiíme, jak se Jebovi! Bushovi! nakonec pod tímto praporem povedem.

.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.