404 Not Found.

Úlovky ze sítě #15: M jako metro a tekutý tisk

nahled_clipAni s blížícím se létem nejsou zajímavé rybky ze světa tisku, grafiky, designu a reklamy unavené, naopak se mrskají a do sítě nám div neskáčou. Tentokrát vás upozorníme na zajímavý rozhovor, který trochu poodhali tvorbu českých bankovek, podíváme se, kolik variant písmena „M“ nalezneme v podzemních stanicích na celém světě, nebo se dozvíme podrobnosti o nové technologii 3D tisku, která může být do značné míry revoluční.

Exkurze do tiskárny na peníze

Už jste slyšeli o projektu „Lidé Česka„? Od 1. ledna běží na serveru iDnes.cz a formou dlouhých, podrobných a poutavých rozhovorů představuje lidi, kteří nejsou celebritami, ale mají zajímavou profesi či jsou v kontextu české společnosti jinak menšinoví nebo neobvyklí.V seriálu rozhovorů se dočtete příběhy, poznatky a zkušenosti například od řádové sestry, Vietnamky či bezdomovce, nebo od profesí jako asanátor, patolog či psycholog v nevěstinci.
Vřele doporučit můžeme všechny rozhovory, ale ten z dnešního pondělí obzvlášť. Reportérka Zdeňka Trachlová tentokrát zpovídal technologa Státní tiskárny cenin Františka Dvořáka. Dozvíte se v něm spoustu zajímavých informací – kupříkladu to, že Státní tiskárna cenin zdaleka netiskne jen bankovky, že dokonalý padělek české bankovky dle Dvořáka neexistuje či že odnést si z tiskárny nějaké čerstvé bankovky ve vlastní kapse je takřka nemožné. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

20Kc_lic

 

Pamatujete si ještě na papírové dvacetikoruny? František Dvořák je považuje za své nejoblíbenější české bankovky.

Pamatujete si ještě na papírové dvacetikoruny? František Dvořák je považuje za své nejoblíbenější české bankovky.

Není metro jako metro

150px-Prag_Metro_Logo.svgA platí to nejen, co se počtu tras a stanic týče, ale i vizuálních prvků, jimiž se jednotlivé podzemní dráhy v rozličných světových městech označují. Na serveru Citylab.com si dali tu práci a analyzovali 77 symbolů metra v různých městech světa zakládajících se na písmenu „M“. Kromě toho, že je samo o sobě inspirativní vidět vedle sebe, co vše se s „emkem“ dá provést, roztřídili autoři loga také do několika různých kategorií, které při bližším pohledu přirozeně vyvstaly. Ať už loga klasická, abstraktní, v minuskulích či vyjadřující pohyb, každé z nich je osobité a identifikovatelné. Mimochodem, znak pražského metra ve výběru taktéž nechybí. Podrobnosti čtěte zde.

Pestrobarevné, což? Práci s článkem si dali Eric Jaffe a Mark Byrnes ze portálu  CityLab.

Pestrobarevné, což? Práci s článkem si dali Eric Jaffe a Mark Byrnes ze portálu CityLab.

Tištění z tekutiny není vařením z vody

3D tisk je obvykle zjednodušeně popisován jako kladení tenkých vrstev materiálu na sebe dle trojrozměrného počítačového modelu. Vývojáři ze společnosti Carbon 3D ovšem přišli se zcela novou metodou, která proces 3D tisku nejen zrychluje, ale také jej činí ohromně elegantním. Technologie CLIP (Continuous Liquid Interface Production, „nepřetržitá výroba v tekutém prostředí“) vysílá obraz složený z UV paprsků do nádoby s pryskyřicí. Vlivem UV paprsků tekutina tuhne a plynulým tahem se z tekutiny vynořuje hotový objekt. Experimentální tekutá tiskárna je schopna pracovat v překvapivě detailním rozlišení (až pod 100 mikrometrů) a tisknout objekty dosahující délky až několika desítek centimetrů. Navíc v závislosti na složitosti objektu tiskne několikanásobně rychleji. O vynálezu informoval magazín Science, u videa zachycujícího tisk objektů můžete žasnout níže:

 

 

 

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.