404 Not Found.

Tradice posílání valentýnek sahá až do středověku

valentýnka náhledováBlížící se svátek sv. Valentýna je pro mnohé příležitostí ke strávení příjemných a netradičních chvil se svým partnerem či partnerkou. Nemálo lidí ovšem 14. únor nikterak nezajímá nebo je dokonce rozčiluje – pověst komerčního, importovaného svátku je zejména v našich končínách velice silná. V anglicky mluvících zemích je ovšem tradice svátku sv. Valentýna mnohem silnější a byť se od středověku jeho podoba významně proměnila, některé symboly a zvyky zůstávají. Jedním z nich je posílání zamilovaných dopisů či přání – tzv. valentýnek.

Pán ve věži sám

Historický konsenzus přisuzuje autorství první valentýnky francouzskému šlechtici Karlovi Orleánskému. Karel byl stejně jako mnozí další příslušníci tehdejší francouzské nobility zajat Angličany v roce 1415 po bitvě u  Azincourtu, jednom z nejvýznamnějších střetnutí stoleté války. Byť podmínky jeho vězení byly mírné a velkorysé, velice se mu stýskalo po jeho ženě. První milostnou báseň s použitím výrazu „Valentýn“ adresovanou jí složil již krátce po svém zajetí, kdy byl držen v londýnském Toweru. Nakonec byl na různých hradech po celé Anglii držen celých 24 let, během nichž podobných básní stvořil mnoho. Šedesátka z nich se dochovala do dnešních dní a patří mezí významné písemné památky Britského muzea. Jiné prameny posunují vznik první valentýnky do roku 1477, kdy jistá Margery Brews, dívka z anglického Norfolku, titulovala svého snoubence Johna Pastona „my right well beloved Valentine“ v toužebném dopise, jenž mu byl adresován.
Ručně psaná přání, dopisy, kartičky a lístečky dominovaly mezi valentýnkami celá staletí. Jak to už ovšem bývá, pokrok byl nezastavitelný a souvisel jak s rozvojem tisku, tak s rozvojem poštovních služeb. Nejstarší dochovaná tištěná valentýnka pochází z roku 1797. Centrální obrázek dívky zdobí květinové ornamenty, okraj lemuje veršovánka a je propíchán tak, aby strukturou připomínal krajku. Vyrobil ji londýnský tiskař John Fairburn, ovšem nikoli pro vlastní potřebu – odesílatelkou valentýnky byla mladá Catherine Mossday a adresátem jistý pan Brown. Přání vyjma romantických veršíků obsahovalo také ručně psané pozvání na schůzku.

valentynka Catherine Mossday

Vpravo valentýnka Catherine Mossday z roku 1797, vlevo pak říkanka, jež se nalézá na jejím obvodu.

 

Dcera knihkupce, matka valentýnek

Tištěné valentýnky ve volném prodeji získávaly na popularitě od počátku 19. století především ve Velké Británii. Často byly zdobeny stužkami a pravými krajkami, které byly postupně vytlačovány krajkami papírovými. Již ve 30. letech 19. století dosahovalo rozesílání valentýnek takové popularity, že britští listonoši měli povoleno najímat si na dny předcházející bezprostředně 14. únoru pomocníky. Do Spojených států amerických se móda rozesílání valentýnek dostala okolo roku 1850 a velkou zásluhu na tom měla tehdy 19letá dívka jménem Esther Howland, později přezdívaná „matka amerických valentýnek“. Ta dostala v roce 1847 valentýnku od zámořského obchodního partnera svého otce. Vzhledem k tomu, že pan Howland byl majitelem největšího knihkupectví a papírnictví ve Worcesteru, její reakce byla nasnadě: „Tati, proč tady tohle neprodáváme?“
Zkušební tucet valentýnek, které vyrobila sama, roznesl na ukázku její bratr, toho času obchodní cestující. Esther s pár kamarádkami, které se také podílely na výrobě, očekávala, že jim mohou přijít objednávky na valentýnky maximálně v hodnotě dvou set dolarů. Jaké však bylo její překvapení, když celkový součet objednávek překročil 5000 $! V třetím patře domu Howlandových se naplno rozjela manufakturní linka, práci dostaly další ženy a i tak se musely otáčet, aby se první sezónu povedlo všechny objednávky dodělat. Za dva roky si Esther otevřela vlastní firmu, jež brzy dosahovala obratu okolo 100 000 $ ročně. Na USA poloviny 19. století rozhodně slušný výsledek. Valentýnky z Howlandové dílny jsou dodnes ceněným artiklem – nenapravitelní romantici je mohou zkusit zakoupit třeba prostřednictvím internetové aukční síně eBay, ale musí se připravit na to, že zaplatí sumu mezi 30 – 400 dolary.

valentynka Ester Howland

Jedna z ceněných historických valentýnek z dílny Esther Howlandové, circa 1870

Za zlatou éru propracovaných, až puntičkářsky detailně zdobných valentýnek na speciálních papírech s krajkami jsou považována léta 1840 – 1870. Od poslední čtvrtiny 19. století začaly být valentýnky po vzoru přeci jen střídmějších vánočních přání spíše ilustrované. Objevily se také valentýnky s výsekem a různé trojrozměrné papírové skládačky (připomínající třeba u nás známější papírové betlémy). Dnešní výběr je samozřejmě mnohem rozsáhlejší. Zákazník si může nechat vyrobit fotovalentýnku, 3D valentýnku, využít metalických barev, výseků či ražení – nebo si může takřka v každé trafice a každém supermarketu vybrat z nepřeberného množství již hotových přání k Valentýnu a vyjádřit tak svou lásku, obdiv či náklonnost. Jenom v USA se ročně prodá valentýnek za 277 milionů $, celkový obrat zboží s valentýnskou tématikou je v USA více než 14 miliard $. Kouzlo starých, propracovaných valentýnek však nezaniká ani po stovkách let a je výmluvným svědectvím tehdejších zvyků, estetiky i tiskových technologií.

Radost svému partnerovi či partnerce samozřejmě můžete udělat i jiným dárkem z tiskárny – takovým, nad jehož návrhem nestrávíte více, než pár minut a přitom se bude jednat skutečně o záležitost „od srdce“. Příkladem budiž unikátní fotoobraz, jenž se stane chloubou vašeho pokoje, nebo třeba fotokniha zachycující vaše nejšťastnější společné momenty. Nevíte-li čím překvapit drahou polovičku, fotodárky jsou trefou do černého.

Příklady historických valentýnek:

(převzato z online galerie University of Indiana)

Dámy, jež nestály o to, aby se jim dotyčný dvořil, mohly   na valentýnku zareagovat žertovným přáním.

Dámy, jež nestály o to, aby se jim dotyčný dvořil, mohly na valentýnku zareagovat žertovným přáním.

Mnohé valentýnky byly dekorovány ozdobnými prvky jako jsou květiny či stužky.

Mnohé valentýnky byly dekorovány ozdobnými prvky jako jsou květiny či stužky.

"Let us strike a match" hlásá obtížně přeložitelná slovní hříčka na valentýnce. Ve viktoriánské Anglii nebyla valentýnská přání prosta humoru.

„Let us strike a match“ hlásá obtížně přeložitelná slovní hříčka na valentýnce. Ve viktoriánské Anglii nebyla valentýnská přání prosta humoru.

Na valentýnce z roku 1862 je zřetelně vidět zdobná papírová krajka, v oněch časech hojně používaná.

Na valentýnce z roku 1862 je zřetelně vidět zdobná papírová krajka, v oněch časech hojně používaná.

Posléze přišlo do módy papírové krajky i barvit.

Posléze přišlo do módy papírové krajky i barvit.

Pozdní viktoriánské éře dominovaly už malované valentýnky. Tato pochází z dílny proslavené ilustrátorky Kate Greenawayové.

Pozdní viktoriánské éře dominovaly už malované valentýnky. Tato pochází z dílny proslavené ilustrátorky Kate Greenawayové.

Trojrozměrná valentýnka, již si lze postavit třeba na noční stolek? I těmito směry se ubírala móda.

Trojrozměrná valentýnka, již si lze postavit třeba na noční stolek? I těmito směry se ubírala móda.

 

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.