404 Not Found.

První přání UNICEF pocházelo z Česka

unicef_logoCharitativní přání organizace UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund), neboli Dětského fondu OSN, patří již dlouhá desetiletí k celosvětově nejpopulárnějším způsobům, jak přispět alespoň drobnou částkou na děti v ohrožení. Dnes ovšem již málokdo ví, že na počátku celého plánu stál vděk sedmileté české holčičky, Kdy tedy začal příběh, jejímž výsledkem jsou dnes miliardy prodaných pohlednic a přání?

Děkovný obrázek poslal dál učitel

Brzy po skončení II. světové  války pomáhal potravinový program UNICEF spoustě dětí ve válkou poničených zemích Evropy, tehdejší Československo nevyjímaje. V Rudolfově nedaleko Českých Budějovic pozabíjeli nacističtí vojáci ještě za války krávy chované na mléko. Děti z Rudolfova tehdy stejně jako mnoho jiných dostávaly ve škole mléko z dávek UNICEF. Jedním z dětí v rudolfovské škole byla sedmiletá Jitka Samková. Ta na důkaz vděku pracovníkům UNICEF namalovala na skleněnou tabulku obrázek radujících se dětí tančících okolo májky.

unicef_pohledniceDůvtipného rudolfovského učitele Jana Bartušku napadlo poslat obrázek na centrálu UNICEF do Prahy. Z hlavního města Československa putoval dárek do Vídně, kde si jej vzala na starost tehdejší asistentka výkonného ředitele UNICEF Maurice Patea jménem Grace Holmes Barbey. Ta zjistila podrobnosti o původu obrázku a nakonec jej vzala s sebou přímo do ředitelství UNICEF ležícím na druhé straně Atlantiku v New York City. V říjnu 1949 byla vydána první limitované edice charitativních přání, na nichž byl replikován právě Jitčin obrázek. První dávka nebyla příliš početná, čítala 4000 kopií – ale odstartovala trend, který rychle rostl a začal pomáhat.

O publicitu Jitka Samková nestála

Sama Jitka se tehdy i později striktně vyhýbala publicitě. V roce 1969 ji ovšem po hledání objevil Dr. F. Stehlik, americký diplomat působící v Praze. Jitka již tedy byla vdaná jakožto Samková-Vejdová, žila v Českých Budějovicích, pracovala v továrně na kuličková pera a starala se o dvě děti. „Nezajímá mě publicita, nikdy mi nepřinesla nic dobrého,“ řekla tehdy novinám. „Lidé nevěří tomu, že jsem z toho nijak netěžila – nedostala jsem ani korunu, ani pohled k Vánocům,“ upřesnila situaci Samková-Vejdová. O dva roky později však mohla vycestovat alespoň do Švýcarska a zúčastnit se oslav 25. výročí založení UNICEF.

Jitka Samková-Vejdová zůstává dodnes mimo zrak veřejnosti, až na sporadickou vernisáž nějaké výstavy či občasný kontakt s českou pobočkou UNICEF. Primát autorky první charitativní pohlednice UNICEF jí však nikdo neodpáře – za zmínku stojí, že teprve po ní namalovaly přání pro UNICEF takové výtvarné kapacity 20. století, jako Pablo Picasso či Salvátor Dalí. Pokud jste tento příběh neznali (a ostatně i pokud ano), můžete si na něj vzpomenout třeba při nakupování vánočních nebo jiných přání – a zvolit takovém kterým přispějete na dobrou věc.

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.