404 Not Found.

Normované osvětlení – proč je důležité a jak na něj.

Mnoho grafiků dnes investuje do drahých monitorů, aby viděli správně barvy. Většina z Vás asi ví, že když stejný soubor otevřete na několika monitorech, můžete vidět zajímavé barevné odchylky. Ty jsou dány tím, že monitory nezobrazují barvy zcela přesně. O tom, že abyste na monitoru viděli takové barvy, jako uvidíte na vytištěném papíře, je nutné nejprve monitor zkalibrovat jsme již psali posledně. Nicméně v minulém článku jsme se jen okrajově zmínili jen o jedné ze tří věcí, které nejvíce ovlivňují vnímání barev – o monitoru.

V tomto článku se budeme stručně věnovat zbývajícím dvěma – světlu a barvě okolí.

Světlo

Správné barvy uvidíte jen při správném osvětlení. I tak by se dala ve zkratce shrnout obsah následujících vět. Nevhodné osvětlení tak může znehodnotit investici i do sebelepšího monitoru. Jaké osvětlení tedy používat? Ideálně by mělo imitovat denní světlo. V našich končinách tedy 5000° Kelvina. Můžete namítnout, že pracujete ve dne a tak žádnou imitaci denního světla nepotřebujete. Ale jistě budete souhlasit, že denní světlo je velmi různé – za temných braků a bouřky, za sněžení nebo za jasného poledne či červánků. Cílem je, aby subjektivní vnímání barvy na monitoru a na výtisku z kalibrované tiskárny bylo při stejných světelných podmínkách stejné. Jinak řečeno, abyste na monitoru viděli to samé, co na papíře.

Tip: Pokud máte v místnosti více zdrojů světla, je vhodné ty nenormované zhasnout. Pkud budou svítit, budou ovlivňovat vnímání barev.

Normovaná světla dnes prodává mnoho firem. My nakupovali u DTP obchod , ale prodejců je celá řada

Okolí

Když už máte správné osvětlení a monitor nastavený pro dané světelné podmínky, je čas věnovat se i okolí. Okolí by mělo mít neutrální, ideálně šedou barvu. To je z toho důvodu, že pokud i barva okolí odrazem světla může deformovat vnímání barev. Netýká se to pak pouze barev stěn a žaluzií, ale také takových drobností jako je oblečení.

 

Závěr:

Zajímá Vás, jak to celé vypadá v praxi? Neváhejte, kontaktujte nás a přijďte se podívat. Rádi Vám ukážeme, jak má v praxi vše vypadat přímo u nás v tiskárně.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.