404 Not Found.

Návod: 7 kroků jak zkalibrovat monitor

Kalibrace monitoru, neboli tvorba jeho ICC profilu, je nutná pro přesné barevné zobrazení grafických návrhů tiskovin. Ideální samozřejmě je, pokud máte monitor určený přímo pro práci s grafikou (např. značka EIZO). Nicméně zkalibrovat lze do jisté míry téměř jakýkoliv monitor.

Zkalibrovaný profesionální monitor zobrazuje barvy natolik přesně, že dochází téměř k barevné shodě mezi tím, co vidíte na obrazovce a finálním výtiskem. Nezbytností je však také kvalitní osvětlení monitoru.

V ostatních případech  je barevná shoda závislá od kvality monitoru. Cílem kalibrace je ale i v tomto případě minimalizovat rozdíly v barevném podání.

Co budete potřebovat pro kalibraci:

 1. Monitor, který chcete kalibrovat:)
 2. Program i1Profiler (Stáhnout zdarma)
 3. Sondu (např. x-rite i1) s držákem na zavěšení na monitor

Tip: Pokud nemáte vlastní sondu nebo chcete kalibraci svěřit odborníkům, obraťte se například na společnost Grafie CZ.

Pracovní postup:

 1. Spusťte program i1Profiler a nastavte monitor do továrního nastavení
 2. Spustíte „Profiling“ a následně nastavíte hodnotu bílého bodu (viz obr). Ta je 5500K. Následně nastavíte svítivost, která by měla být na 25% svítivosti okolního prostředí. (Více v článku o osvětlení).
 3. Na další obrazovce můžete nastavit další parametry. Pokud Vám však jde o shodu s tiskem, ponechejte výchozí hodnoty. a pokračujte dále.
 4. V následujícím kroku je třeba zvolit kalibrační matrici. Pro běžnou potřebu zcela dostačuje výchozí se 119 políčky:Volba matrice
 5. V následujícím kroku vypněte automatické nastavení monitoru a zvolte nastavení manuální. Po té zkalibrujte sondu (stiskem tlačítka „Calibrate“, sondu po dobu kalibrace nechejte v podstavci. Poté ji zavěste na monitor a spusťte měření („Start measurement“).Zavěšení sondy na monitor
 6. V následujícím kroku se objeví bílá plocha, kterou sonda měří. V této fázi je nutné nastavit monitor na cílové hodnoty. To, jak půjde monitor nastavit záleží na vašem konkrétním modelu a jeho kvalitě. Cílem kalibrace je minimalizovat rozdíly v barevném podání a maximálně se k cílovým hodnotám přiblížit.
  Když máte vše nastaveno, zahájíte měření jednotlivých barev. Monitor začne zobrazovat jednotlivé barvy, které sonda měří.
 7. Po dokončení kalibrace se zobrazí výsledek měření, které můžete v případě pochybností zopakovat, a nebo pokračovat dále. Nejčastější příčinou nutnosti opakovat měření je špatné manuální nastavení monitoru a nebo změna světelných podmínek v průběhu měření (vypnutí světel atp.).Pokud jste s měřením spokojeni, stačí již jen vygenerovat profil a uložit jej. Jméno profilu by mělo obsahovat typ monitoru, bílý bod, luminanci, datum kalibrace (např.: DELL 2007FP_55K80L_130123.icm)

Závěr

Vnímání barev lidským okem je rozsáhlá problematika. Kromě monitoru do ní vstupují i parametry jako je kvalita osvětlení. Důležité je mít i neutrální okolí – např. zelená barva na zdech zcela změní vnímání barev. Vhodné je tedy okolí, například. barvu stěn ale i oblečení grafika, ladit do neutrálních barev – například světle šedé.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.