404 Not Found.

Návod: Export tiskových dat z GIMPu

gimpGIMP neboli GNU Image Manipulation Program je oblíbenou aplikací na vytváření a úpravu rastrové grafiky. Nejen, že se jedná o nástroj profesionálních parametrů – je také absolutně zdarma a dostupný na více platformách – včetně Microsoft Windows, OS X či Linuxu. Také z těchto důvodů roste jeho uživatelská obliba. Pokud ovšem chcete v GIMPu připravená data vytisknout, nemusí být napoprvé zřejmé všechny kroky, které je třeba učinit. Právě v takovém případě vám pomůže následující návod.

Pro GIMP platí stejné nastavení jako pro jakýkoliv jiný rastrový editor. Pro tiskovou produkci nastavte rozlišení obrázku na 300dpi v barevném prostoru CMYK. Dokumentu také v předvolbách přiřaďte CMYKový profil CoatedFOGRA39.icc. Tento profil si můžete stáhnout například ze stránky http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3682.

Predvolby SpravaBarev

Nesmíme zapomenout, že pro správnou interpretaci barev na monitoru musíme dle tohoto profilu provést i kalibraci monitoru.

Ani při tvorbě v rastrovém editoru nezapomínáme na spadávku 3mm po obvodu dokumentu a konečný výsledek uložíme pro tiskárnu v nějakém bezztrátovém, rozšířeném formátu – typicky TIFF. Exportovat tisková data z GIMPu do PDF nelze a TIFF je v tomto případě nejrozumnější alternativou.

Obecně ale musíme říci, že rastrové editory nejsou k tvorbě tiskovin nejvhodnější .Výsledná data bývají zbytečně nabobtnalá a ani práce se spadávkou a textem není ideální. Jejich síla spočívá v něčem trošku jiném.

Pokud to myslíte s tvorbou tiskovin vážně, poohlédněte se po vhodnějším programu. Už kvůli předávání dat je vhodné, když program podporuje export dat do PDF, ideálně dle normy PDF/X-1a. Skvělou službu odvedou Adobe InDesign, QuarkXPress, ale i bezplatný Scribus Řekl bych, že vhodnější bývá i vektorový editor – CorelDRAW, Adobe Illustrator. Dal by se doporučit i bezplatný Inkscape, ale ten nativně nepodporuje export do PDF ve CMYKu a stále trpí různými „dětskými nemocemi“. Rastrový editor pak používejte jen k tomu, k čemu je určen – k úpravě rastrů.

Znáte nějaký jiný recept na přípravu korektních tiskových dat v GIMPu a nezdráháte se o něj podělit? Zašlete nám jej na janik@reptisk.cz – bude zveřejněn s uvedením autorství a (v případě zájmu) odkazem na vaše portfolio.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.