404 Not Found.

Kde se vzalo první vánoční přání?

Prvni vanocni praniRozesílání vánočních či novoročních přání je rituálem, který v našich zeměpisných šířkách dodržuje takřka každý. S blížícím se časem Vánoc, potažmo přelomu kalendářního roku, se člověk rozpomíná i na ty známé, příbuzné, či obchodní partnery, které neoslovil, jak je rok dlouhý. Tradice rozesílání vánočních přání ovšem nespadla z ojíněné jedle. Kdy si vůbec začali lidé přát „krásné svátky“ formou tištěných kartiček?

První přání myslelo na hodování i charitu

Za „otce“ vánočních přání je obecně považován britský úředník, vynálezce a designér Sir Henry Cole. Ten na prvního máje roku 1843 oslovil malíře Johna Carlcotta Horsleyho s nečekanou zakázkou – namalovat obrázek s vánoční tématikou a heslem, které by si mohli lidé posílat ku příležitosti svátků klidu a míru. Malíř zvolil motiv spokojené rodinky připíjející si na zdraví u slavnostní tabule a po stranách jej doplnil výjevy milosrdenství – rozdávání jídla a oblečení chudým. Závěrem připojil heslo „ A Merry Christmas and Happy New Year to You“ – které je dodnes v takřka nezměněné podobě evergreenem vánočních přání v anglosaském světě. První vánoční přání na světě byla vytištěna v počtu 1000 kusů a prodávala se za 1 šilink, což by dnes dělalo zhruba 4-5 britských liber.

Prvni vanocni praniNávrh prvního vánočního  přání nakreslil John Carlcott Horsley.

Vánoce podle královské rodiny

Není náhodou, že v roce 1843 vyšla v Británii také slavná „Vánoční koleda“ z pera spisovatele Charlese Dickense. Právě v prvních letech dlouhého panování britské královny Viktorie (vládla 1837 – 1901) se do značné míry proměnil způsob, jakým byly vánoční svátky v Británii oslavovány a vyobrazovány. Podíl na tom měl především její manžel, princ Albert. Ze svého rodného Německa si přivezl několik zvyků, jenž byly do té doby v Británii takřka neznámé – například zdobení vánočního stromečku svíčkami, sladkostmi a drobnými ozdůbkami. Královská rodina se taktéž velmi brzy připojila k tradici rozesílání vánočních přání, nezřídka zobrazujících právě spokojenou rodinu u zářícího stromečku. Příkladu oblíbené královny brzy následovali i prostí občané.

Kralovska rodina 1848

 Rytina z roku 1848 znázorňuje rodinu královny Viktorie u vánočního stromečku.

K rychlému rozšíření tradice rozesílání vánočních přání napomohl také rozvoj moderního poštovního systému. Pouze tři roky před vytištěním prvního vánočního přání byl v Británii zaveden tzv. „Penny Post“ systém, v jehož rámci bylo možno odesílat běžné dopisy za cenu jedné pence. Světlo světa spatřila také první nalepovací poštovní známka – jak jinak, než s vyobrazením královny Viktorie. Nadále klesaly také ceny tiskovin – předtištěná přání se už dala pořídit mnohem levněji, než za šilink. Během pár desetiletí se rozesílání vánočních přání stalo ohromně populárním a například v roce 1880 bylo v rámci Spojeného království rozesláno 11,5 miliónu přání. Pro srovnání – populace Británie tehdy činila zhruba 35 milionů obyvatel.

 „PéeFko“ neznaboha nedělá

Co se přání k novému roku týče, Česká republika je v tomto ohledu speciální. Vyjma tradičních vánočních přání se zde totiž těší oblibě rozesílání novoročenek, familiérně „PéeFek“. Akronym pocházející z francouzského „pour felicitér“ („pro štěstí“) údajně poprvé použil v roce 1827 právě český hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína. Původní PF ovšem nebylo přání v klasickém slova smyslu, leč spíše zdvořilostní omluvenka. Lístek s přáním a drobnou kresbou nechal hrabě zasílat těm, jež nemohl či nestihl přijmout v rámci společenských novoročních návštěv. Francouzština byla zvolena proto, že v daném historickém údobí byla považována za vznešená a prestižní jazyk, navíc hojně rozšířený v diplomacii. Sami Francouzi si však touto slovní formulací navzájem nepřejí.

V zahraničí je obliba „PéeFek“ v České republice často vysvětlována vlažným postojem většiny Čechů ku křesťanským zvykům, ovšem z výše uvedeného vyplýva, že novoročenky jsou spíše záležitostí odlišné tradice. Co vy? Rozesíláte svým přátelům a známým vánoční přání, PF či snad obojí?

Chcete-li svá letošní přání a novoročenky mít snadno objednané a rychle vytištěné, zkuste navštívit Reptisk.cz. Můžete poslat do výroby obratem vlastní návrh – nebo využít některou z našich předdefinovaných šablon.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.