Jaká bude barva roku 2015?

Barvy roku nahledJiž dva měsíce před začátkem roku 2015 víme, že bude mít mnoho přívlastků. Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2015 Mezinárodním rokem světla a Mezinárodním rokem půdy. V čínském zvěrokruhu patří příští rok znamení Kozy. Rok 2015 ovšem bude mít také svou jedinečnou barvu. Její výběr není ani zdaleka nahodilý – a ovlivní spoustu věcí od trendů v interiérovém designu až po barvu šatů hollywoodských hereček na slavnostních premiérách.

Rosničky z Pantone počasí nepředpovídají

Americká společnost Pantone je známá především svým patentovaným systémem barev Pantone Matching System, jenž je hojně využíván grafiky, tiskaři i designéry po celém světě. Krom toho mají ovšem experti na barvy čím dál tím silnější slovo i ve světě módy a designu. Pravidelně zveřejňují barevné předpovědi na jednotlivé sezóny a firmy jsou ochotny platit nemalé peníze za to, aby s nimi odborníci z Pantone konzultovali barevné odstíny jejich módní kolekce či produktové řady. Ostatně,  takový plánovač barev třeba na podzimní/zimní sezónu 2015 si teoreticky můžete pořídit i vy –  pokud tedy máte po ruce volných 750 dolarů.

Barevný Bilderberg

Od roku 2000 vyhlašuje společnost Pantone každoročně „barvu roku“ – přesněji řečeno, před koncem kalendářního roku vyhlásí a zveřejní barevný odstín, který by měl co nejlépe vystihovat rok nadcházející a hýbat barevnými trendy. Oznámení barvy roku ovšem předchází náročný a měsíce trvající proces. Dvakrát ročně se v některém z hlavních měst Evropy scházejí přední světoví odborníci na barvu, aby zde na utajené konferenci vybírali barvy reprezentující nadcházející sezónu. Několikadenní setkání se vždy koná v místnosti bez dekorací vymalované na bílo, aby vášnivé diskuze nad smyslem, charakterem a aplikací odstínu neovlivňovaly žádné vlivy prostředí. Stůl se ovšem plní předměty a fotografiemi z celého světa. Na tyto schůzky bylo v minulosti přizváno jen několik vyvolených novinářů – a to pouze pod podmínkou, že nezveřejní jména účastníků. Hotový barevný Bilderberg!

Přehled barev roku 2000 - 2014.

Přehled barev roku 2000 – 2014.

 

Zářivá fialová probouzí představivost

Výběr barvy roku je zářivým praporkem zabodnutým do špičky ledovce. Odborníci berou ohled na to, aby barva nějakým způsobem odrážela „ducha doby“, reprezentovala city, tendence a hodnoty. Pro rok 2014 se králem barev stal odstín Radiant Orchid (grafici jej v barevné paletě Pantone najdou pod kódem 18-3224), jenž v sobě mísí tóny fuchsiové, růžové a fialové. Výkonná ředitelka Institutu barev Pantone Leatrice Eisemanová barvu okomentovala takto: „Radiant Blue sahá napříč barevným kruhem, aby zaujala oko a probudila představivost“, říká. „Jakožto pozvánka k inovacím povzbuzuje Radiant Orchid kreativitu a originalitu, což jsou v dnešní společnosti stále více oceňované hodnoty.“

Radiant Orchid

 

Radiant Orchid se dočkala širokého uplatnění v módě, kosmetice i designu. Dá se proto očekávat, že i s barvou roku 2015 se budeme setkávat častěji, než s jinými. Jaká barva bude hýbat světem v příštím roce, se dozvíme již na začátku prosince. Do té doby si můžeme zahrát na experty. Který odstín reprezentuje a odráží aktuální společenský stav a trendy? Jakým lakem je nalakován nehet prstu na tepu doby? Je svěží, jemný, křiklavý či pastelový? Svůj názor nám můžete napsat na Facebook – kde také budeme informovat o tom, jaká barva nakonec bude rok 2015 reprezentovat.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this