404 Not Found.

Jaká bude barva roku 2015?

Barvy roku nahledJiž dva měsíce před začátkem roku 2015 víme, že bude mít mnoho přívlastků. Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2015 Mezinárodním rokem světla a Mezinárodním rokem půdy. V čínském zvěrokruhu patří příští rok znamení Kozy. Rok 2015 ovšem bude mít také svou jedinečnou barvu. Její výběr není ani zdaleka nahodilý – a ovlivní spoustu věcí od trendů v interiérovém designu až po barvu šatů hollywoodských hereček na slavnostních premiérách.

Rosničky z Pantone počasí nepředpovídají

Americká společnost Pantone je známá především svým patentovaným systémem barev Pantone Matching System, jenž je hojně využíván grafiky, tiskaři i designéry po celém světě. Krom toho mají ovšem experti na barvy čím dál tím silnější slovo i ve světě módy a designu. Pravidelně zveřejňují barevné předpovědi na jednotlivé sezóny a firmy jsou ochotny platit nemalé peníze za to, aby s nimi odborníci z Pantone konzultovali barevné odstíny jejich módní kolekce či produktové řady. Ostatně,  takový plánovač barev třeba na podzimní/zimní sezónu 2015 si teoreticky můžete pořídit i vy –  pokud tedy máte po ruce volných 750 dolarů.

Barevný Bilderberg

Od roku 2000 vyhlašuje společnost Pantone každoročně „barvu roku“ – přesněji řečeno, před koncem kalendářního roku vyhlásí a zveřejní barevný odstín, který by měl co nejlépe vystihovat rok nadcházející a hýbat barevnými trendy. Oznámení barvy roku ovšem předchází náročný a měsíce trvající proces. Dvakrát ročně se v některém z hlavních měst Evropy scházejí přední světoví odborníci na barvu, aby zde na utajené konferenci vybírali barvy reprezentující nadcházející sezónu. Několikadenní setkání se vždy koná v místnosti bez dekorací vymalované na bílo, aby vášnivé diskuze nad smyslem, charakterem a aplikací odstínu neovlivňovaly žádné vlivy prostředí. Stůl se ovšem plní předměty a fotografiemi z celého světa. Na tyto schůzky bylo v minulosti přizváno jen několik vyvolených novinářů – a to pouze pod podmínkou, že nezveřejní jména účastníků. Hotový barevný Bilderberg!

Přehled barev roku 2000 - 2014.

Přehled barev roku 2000 – 2014.

 

Zářivá fialová probouzí představivost

Výběr barvy roku je zářivým praporkem zabodnutým do špičky ledovce. Odborníci berou ohled na to, aby barva nějakým způsobem odrážela „ducha doby“, reprezentovala city, tendence a hodnoty. Pro rok 2014 se králem barev stal odstín Radiant Orchid (grafici jej v barevné paletě Pantone najdou pod kódem 18-3224), jenž v sobě mísí tóny fuchsiové, růžové a fialové. Výkonná ředitelka Institutu barev Pantone Leatrice Eisemanová barvu okomentovala takto: „Radiant Blue sahá napříč barevným kruhem, aby zaujala oko a probudila představivost“, říká. „Jakožto pozvánka k inovacím povzbuzuje Radiant Orchid kreativitu a originalitu, což jsou v dnešní společnosti stále více oceňované hodnoty.“

Radiant Orchid

 

Radiant Orchid se dočkala širokého uplatnění v módě, kosmetice i designu. Dá se proto očekávat, že i s barvou roku 2015 se budeme setkávat častěji, než s jinými. Jaká barva bude hýbat světem v příštím roce, se dozvíme již na začátku prosince. Do té doby si můžeme zahrát na experty. Který odstín reprezentuje a odráží aktuální společenský stav a trendy? Jakým lakem je nalakován nehet prstu na tepu doby? Je svěží, jemný, křiklavý či pastelový? Svůj názor nám můžete napsat na Facebook – kde také budeme informovat o tom, jaká barva nakonec bude rok 2015 reprezentovat.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.