404 Not Found.

Jak vypadá jeden z největších skladů papíru v ČR

Při vyslovení termínu “sklad papíru” se člověku mohou vybavit různé představy. Nebudu však nejspíš daleko od pravdy, když vyslovím domněnku, že ve většině případů se bude jednat o statický obraz úhledně seřazených balíků. Realita ovšem mnohem více připomíná čilý ruch včelího úlu – skladování a rozvoz papíru je z logistického hlediska velmi náročnou, ale taktéž pozoruhodnou operací. Ve společnosti Antalis, jež je předním evropským distributorem papíru, obalových materiálů a produktů vizuální komunikace, o tom vědí své.

Sortiment, na nějž prsty rukou nestačí

Společnost Antalis operuje na území České republiky ze dvou centrálních skladů, které se nacházejí v Úžicích u Prahy a Holešově u Kroměříže. Neznalý návštěvník bude jistojistě na první pohled ohromen velikostí skladů samotných – v regálech se nachází stovky tun nerůznějších druhů papíru a obalových materiálů a bez vysokozdvižného vozíku se při hledání konkrétního produktu rozhodně neobejdete. Do značné míry to souvisí se šíří firemního portfolia. Antalis distribuuje mnoho druhů papíru s nejrůznějšími povrchovými úpravami a nepřebernou škálou rozměrů. Nechybí tradiční papíry kancelářské, propisovací, recyklované, metalické, samolepicí – nač si klient jen vzpomene. Nejeden pracovník se zapotí při manipulaci s objemnými rolemi materiálu pro velkoformátový tisk. Z dalšího sortimentu jmenujme široký výběr obálek, balících papírů, fólií, kartonů a lepenky či fólií pro plottery a sítotisk. Ani tím by náš výčet nemusel končit, ale představu o tom, kolik se toho musí vejít pro jednu střechu poskytují výše uvedené příklady více než slušnou.

Bez vysokozdvižného vozíku se ve skladech společnosti Antalis rozhodně neobejdete.

Řidič tvrdý chleba má

Již řádné uskladnění a katalogizace takového množství produktů vyžaduje přísně systematický postup. Tím opravdovým oříškem z hlediska logistiky je ovšem dosažení rychlé a spolehlivé distribuce po celé ČR. To potvrzuje sám ředitel logistiky společnosti Antalis pro Českou a Slovenskou republiku Jiří Peč: “Logistika je ve většině firem jedním z klíčových oddělení. Kvalita nabízených produktů mezi konkurenčními firmami se většinou zásadním způsobem neliší . Úspěšnějším na trhu se stává ten, kdo dokáže poskytnout zákazníkům co nejkomplexnější kvalitní servis s minimálními náklady. V přeneseném slova smyslu – za málo peněz hodně muziky.”  Zboží ze skladů Antalisu se běžně rozváží den po obdržení objednávky, za jistých podmínek je možno zákazníkovi doručit zboží až do kanceláře přímo v den objednávky. Preciznost logistických operací by Antalisu mohla závidět leckterá menší armáda. V rámci ČR firma denně zpracuje přibližně 300 objednávek a naplánuje na 40 jízd, přičemž řidiči obvykle dohromady za den najedou až 10 000 km. A objem vyexpedovaného materiálu denně? Úctyhodných 180 tun.

Na snímku je pouze malý zlomek ze 180 tun zboží, které řidiči Antalisu rozváží každým dnem.

Náročné standardy se oplácí

Dodržet vysoký standard rychlosti a kvality distribuce není vůbec snadné, zeptali jsme se proto ředitele logistiky, v čem tkví největší úskalí celého procesu. “Distribuce jako taková tvoří největší položku z hlediska nákladů generovaných logistikou. Naši zkušení dispečeři se musí při plánování rozvozů snažit naplnit často dva protichůdné požadavky – doručit všem zákazníkům zboží v čase dle jejich požadavků a eliminovat dopravní náklady v co nejvyšší míře.” Vyjma obecné charakteristiky tohoto distribučního paradoxu pak samozřejmě existuje ještě mnoho drobných detailů, na něž je třeba pamatovat. “V našem sortimentu prodejního sektoru Viscom (tj. prvky vizuální komunikace) nabízíme našim zákazníkům mimo jiné také desky o rozměrech 2x3m. Zde je nutné k nakládce používat speciální kovové stojany, abychom byli schopni doručit zboží zákazníkovi v takové kvalitě, kterou si objednal,” přibližuje jeden z takovýchto detailů Peč. “Nejedná se tedy o problémy při rozvozu, ale dodržování určitých pravidel v rámci servisu poskytovaného logistikou,” dodává. Padesát zaměstnanců logistického oddělení společnosti Antalis zkrátka musí vynakládat velké úsilí k dosažení požadovaných standardů kvality, ovšem odměnou jim jsou spokojení a stálí zákazníci z řad tiskárenského průmyslu, reklamních agentur, kancelářských oddělení a mnoha dalších firem.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.