404 Not Found.

Jak udělat z běžné televize media centrum za 1000kč

Udělejte ze své běžné televize chytrou

Udělejte ze své běžné televize chytrou

Chcete ovládat svou televizi pohodlně dálkovým ovladačem, ale přesto na ní snadno pouštět filmy a seriály? Jak na to, abyste nemuseli měnit televizi a nestálo vás to moc peněz si ukážeme pěkně krok za krokem. Od nákupu až po sestavení. V našem konkrétním případě jsme tak z obyčejné plazmové TV udělali media centrum, které přehrává soubory ze sítě, umožní serfovat na internetu a třeba i pouštet videa na Youtube.

Jak to celé funguje

K televizi vlastně připojíte mini-počítač (velikost malé peněženky). Ten nemá klasický disk, ale SD kartu. Stejnou možná používáte ve vašem foťáku. Na tuto kartu pak nainstalujete linux. Nebojte se, zvládne to opravdu každý-jedná se o upravenou verzi přesně pro tyto potřeby. Tento počítač pak budete napájet přes USB kabel přímo z televize. To má tu výhodu, že když vypnete televizi, vypne se i počítač. Mimochodem příkon tohoto přístroje je cca 3W. Obraz se pak přenáší pomocí HDMI kabelu opět připojenému do televize. Pokud pak chcete pouštět i filmy a seriály z domácí sítě, můžete vše doplnit wi-fi donglem, který připojíte do svého stroječku. Já osobně jsem si vystačil s připojením kabelem přímo na router. Ale to je samozřejmě na preferencích každého z vás. A to je vše, co je třeba udělat pro to, aby se  z vaší televize stalo mediacentrum.

Co budete potřebovat

  • Mini počítač RASPBERRY Pi Model B – cca 900kč (já nakupoval na www.minidroid.cz)
  • USB-USB kabel – cca 100kč
  • HDMI-HDMI kabel (verze 1.4 nebo vyšší) – cca 100kč
  • SD karta – cca 200kč
  • Chuť hrát si a samozřejmě hezká krabička – k nezaplacení:)

To vše byste měli být schopni pořídit za celkových cca 1000 – 1500kč podle aktuálních cen. Některé části, jako přebytečné kabely nebo SD kartu možná najdete i doma v šuplíku.

Nejprve instalace

Vše máte nakoupeno. Nejprve si stáhněte a operační systém a samotné program mediacentra pro svou SD kartu. Naleznete ho zde a jmenuje se RaspBMC, jedná se o dobře známé media rozhraní XBMC původně určené pro konzole XBOX. Na webu RaspBMC.com naleznete jak instalační program s přehledným rozhraním (klasické klikání na tlačítko „Další“), tak i přímý obraz SD karty, stejně tak i podrobné návody a spoustu tip a triků. Druhou cestu, tedy obraz karty, bych ale doporučil pokročilým uživatelům. Jak poznáte, že jste pokročilý uživatel? Snadno. Rozumíte-li výrazům jako je ISO, boot partition, filesystem je to určitě cesta pro vás. Vraťme se ale k první možnosti. Po instalaci programu, už jen dodržujete kroky, ke kterým vás nabádá onen průvodce. A to je celé. Teď stačí jen tímto způsobem nainstalovanou SD kartu vložit do vašeho mini-PC, zapojit všechny potřebné kabely a užívat si vymožeností moderní doby :-) Nevíte-li si s něčím rady, umíme vám poradit v komentářích pod tímto příspěvkem.

 

Nyní si vyrobíme obal

Nyní máte v zásadě hotovo. Nicméně mini-PC si zalouží nejen skvěle fungovat, ale také skvěle vypadat. Proto jsme pro vás připravili obal na Raspberry Pi model B. Tiskněte ji jako oboustranou A4. Z jedné strany je grafika, z druhé strany jsou pak zobrazeno schéma, kde máte co vystřihnout. Tuto krabičku jsme nachystali tak, abyste si ji zvládli vyrobit jen s použítím nůžek a sklapelu. Záměrně jsme pak vynechali otvor pro diody. Ty často jen svícením ruší sledování filmu. Pokud je tak chcete vidět, je třeba do krabičky přidat otvor.

Krabičku si nejprve vytiskněte a vystřihněte. Než začnete vyřezávat jednotlivé otvory, doporučuji nejprve předříznout a naohýbat jednotlivé části. Následně vyřízněte otvory pro jednotlivé porty.Logo Reptisku vyříznetě také – slouží jako větrací otvor, kterým uniká teplý vzduch. Krabička v ukázce byla tisknuta na pohlednicový karton 240g, ale stejně tak poslouží i jakýkoliv jiný tvrdý papír. Výroba zabere asi půl hodiny až hodinu podle vaší zručnosti.

A máte hotovo

Bylo to jednoduché a levné. S Raspberry mediacentrem si určitě užijete spousty zábavy. Je to úžasná hračka, která vám dá spoustu možností. Jen pozor na to, že je hraní si s ní poněkud návykové a můžete tak zezačátku u televize trávit více času než jste zvyklí.

Mimochodem díky tomu, že jste ze své televize udělali prakticky monitor počítače, můžete k němu připojovat i další periferie – např. bezdrátovou klávesnici s myší. Můžete jej připojit k internetu a domácí síti a mnoho dalších věcí.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.