404 Not Found.

Jak se rodí fotokalendář?

Začátek příběhu kalendářeZ předchozího textu již víte, že nad podobou svého fotokalendáře máte díky mnoha připraveným vzorům a přátelskému webovému editoru úplnou kontrolu až do momentu, kdy jej odešlete do tiskárny. Co se však děje po přijetí objednávky? Jak probíhá výroba personalizovaného fotokalendáře? Na podobné otázky poskytne odpovědi následující obrazová minireportáž.

Každý fotokalendář má svůj příběh. Ten, jehož cestu útrobami tiskárny sledujeme dnes, zachycuje první rok života malého Olivera. Takto vidí váš návrh grafik na svém pracovišti předtiskové přípravy a kontroly dat, kde se postará o základní kontrolu a úpravy. Monitory grafiků, stejně jako všechny ostatní, jsou pravidelně kalibrovány, aby byla dodržena identická barevnost a odstíny nevypadaly jinak než na papíře. dodržení stálosti barev napomáhá také unifikovaná barva stěn, které by v tiskárně neměly zářit bělobou, ale pohybovat se spíše v šedých odstínech. Mimo jiných výhod to umožňuje bezproblémový a barevně stálý dotisk či přesné dodržení barevnosti.

Příprava k tisku fotokalendáře

Z počítače grafika putuje návrh fotokalendáře k tiskovému stroji, kde lze eventuálně ještě nastavit či pozměnit tiskové parametry. Monitor, jenž vidíte na této fotografií, již slouží jen pro obsluhu stroje. Prostor před ním slouží k ke kontrole barevnosti pomocí sondy. Aby fungovala správně, musí být prostor osvětlen normovanými světly.

Tisk fotokalendáře

O kvalitní barevný digitální tisk se u nás stará moderní tiskařský stroj Cannon ImagePress C6010VP, mezi jehož přednosti patří zejména vynikající kvalita tisku srovnatelná s tiskem ofsetovým, výjimečně přesný tisk umožňující precizní provedení složitých kombinací textu a grafiky a nadstandardní rychlost dosahující až 61 obr/min. Zde již z útrob stroje vyjíždějí první listy fotokalendáře.

Vytisknutý fotokalendář

Všechny listy již máme vytištěny – práce tím ovšem nekončí, neboť od třináctky volných listů ke kalendáři je ještě daleko. Před svázáním je potřeba využít řezačky a oříznout kalendář do žádaného formátu. Možná vás zarazily výrazné bílé okraje listů na této a přechozí fotografii – ty se samozřejmě pověšení kalendáře nedožijí.

Děrování kalendáře

Po oříznutí je potřeba dát listy dohromady. Zde se ukazuje, že byť může tiskárna působit jako vysoce automatizovaná výkladní skříň moderních technologií, není to tak zcela pravda a někoho by možná překvapilo množství úkonů, ke kterým je stále potřeba pár šikovných rukou. Ty kalendář za asistence příslušných mechanických zařízení, jako je děrovačka na snímku, listy naděrují a sváží standardní kroužkovou vazbou pro nástěnný kalendář.

Detail kroužkové vazby

Zde vidíte detail kroužkové vazby. Pokud vás zaráží, že otvory jsou čtvercového a nikoli kruhového tvaru, existuje pro to jednoduché vysvětlení – tento typ otvorů je méně náchylný na poškození mechanickou manipulací. Kruhové otvory jsou určeny spíše trhacím blokům.

Hotový fotokalendář

Takto se může hotový fotokalendář vyjímat i na vaší stěně. Za zmínku stojí, že kvůli trvanlivosti fotokalendáře používáme tvrdší papír, než je obvyklé. Opět tak činíme kvůli omezení nežádoucích efektů mechanické manipulace – měkčí papír by následkem otáčení listů nehezky odstával a jeho rohy by se mohly odchlipovat. Samozřejmostí je zpevněná zadní stěna kalendáře z tvrdého kartonu.

Ing. Marek Pavlišta

Připadá vám, že výroba fotokalendáře je vlastně prostou záležitostí? Ve své podstatě máte pravdu. Důležitý je v tomto případě váš osobní vklad, který z fotokalendáře činí upřímný a srdečný dárek pro blízké, které máte opravdu rádi. Jeho přípravu navíc zvládne opravdu každý, kdo někdy zapínal počítač – podle svých možností a schopností může buď využit připravených šablon, kam pouze nahraje vybrané fotografie, nebo dát prostor své kreativitě a upravit podstatně více prvků za pomocí online editoru. Vaše fotokalendáře jsou i naší radostí!

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.