404 Not Found. Blog tiskárny Reptisk.cz http://blog.reptisk.cz Blog plný tipů a zajímavostí nejen z tisku a polygrafie. Sun, 15 Apr 2018 23:51:14 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.1.25 Prakticky: Jak dosáhnout shody barev z tisku a na monitoru http://blog.reptisk.cz/co-v-tisku-to-na-monitoru/ http://blog.reptisk.cz/co-v-tisku-to-na-monitoru/#comments Wed, 21 Oct 2015 07:00:24 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1776 The 2018 World Cup is fast approaching, with national sides making their final preparations ahead of this summer’s tournament.

We now know the groups after December’s draw. England have been put together with Belgium, Tunisia and Panama in Group G.

Gareth Southgate’s side were not among the top seeds, meaning they featured in pot two during the proceedings.

And with England’s route now mapped out, Southgate will be able to ramp up preparations for the 2018 tournament. 2018 World cup, football News ,Gaming ,Betscore ,Casino …..Sports.vin

]]>
http://blog.reptisk.cz/co-v-tisku-to-na-monitoru/feed/ 0
Ani v online tiskárně se neobejdete bez skalpelu – aneb rok v Reptisk.cz http://blog.reptisk.cz/ani-v-online-tiskarne-se-neobejdete-bez-skalpelu-aneb-rok-v-reptisk-cz/ http://blog.reptisk.cz/ani-v-online-tiskarne-se-neobejdete-bez-skalpelu-aneb-rok-v-reptisk-cz/#comments Fri, 02 Oct 2015 07:00:32 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1770 0002884Někdo si ze svého zaměstnání odnese spoustu profesních zkušeností a příjemné zážitky, jiný zase žaludeční vředy a sociální fobii. V tomto netradičním příspěvku bych se chtěl podělit nejen o to, jaké to bylo, strávit rok v online tiskárně Reptisk.cz, ale také trochu o tom, jak to dnes v podniku podobného typu může fungovat.

 

Hozen do polygrafického rybníku

Do Reptisku jsem nastoupil v říjnu 2014 na pozici PR/marketingového asistenta. Nutno říci, že mé anagžmá bylo spíš dílem předchozí externí spolupráce, než dlouhého profesního životopisu. Mohu se sice ohánět delší praxí v regionálním tisku a jiných online médiích, ovšem mé zkušenosti ze světa reklamy a online marketingu nebyly valné. Bylo tedy jasné, že zejména ze začátku se na dané pozici budu spíše zaučovat, abych pochopil marketingovou strategii firmy a vůbec nepsaná pravidla online džungle – a abych byl schopen datlovat do klávesnice věci, jimiž způsobím více užitku, než škody.

Brzy jsem pochopil, že když mi před přijetím zdůrazňovali „Reptisk je malá, rodinná firma“, neměli tím na mysli angažování rodinných příslušníků jako v orientálním nepotismu, ale celkovou atmosféru. Jeden příklad za všechny – na expedičním oddělení jsem potkal paní, které mi v době, kdy jsem byl školákem a Reptisk ještě provozoval i prodejnu kancelářských potřeb, prodávaly tužky, sešity a věčně demolovaná kružítka. Lidí, kteří v Reptisku pracují okolo dvou dekád, by se našlo hned několik. Svědčí to jednak o tom, že není těžké si Reptisk oblíbit, jednak o tom, že v rámci firmy narazíte na lidi s detailní znalostí podniku, sortimentu a podobných věcí.

Kde jinde, než ve firmě s rodinnou atmosférou, byste mohli strávit půl dne tvorbou bláznivého videa?

Páska – přítel člověka

Reptisk.cz je hybridní ofsetovou i digitální tiskárnou orientující se především na online prodej. Předcházející věta by mohla vzbudit dojem, že taková tiskárna vypadá jako kokpit lodi Enterprise s výrobní linkou, kde se z jedné strany cpou papíry a ze druhé vyjíždějí hotové brožury, knihy či origami. Leč není tomu tak – i s novými, moderními stoji na tisk a dokončující zpracování se neobejdete bez „staré dobré ruční práce“. Strávíte-li nějakou chvíli ve výrobě, stane se vaším velkým kamarádem skalpel, kobercový nůž, metr, fólie či oboustranná lepící páska. Tohle není známkou žádného zpátečnictví, existují zkrátka věci, který vám žádný stroj neudělá.

Ona „ruční práce“ pro mě byla zpestřením zejména v předvánoční sezóně, kdy bývá tradičně každá volná ruka potřeba ve výrobě. Týká se to všech a troufnu si říct, že určitým způsobem to posiluje kolektiv. Obchodní zástupkyně řeže na plotru a vedle ředitel firmy asistuje lidem z výroby v polepu velké cedule. O kousek dál vážou zkušené ruce nekončící příliv kalenářových listů a do toho si vy snažíte najít metr čtverečný místa na stole, ať můžete začít kompletovat vánoční přání. Pozitivní je, že ani v těchto situacích většinou nikdo nepropadá panice a neztrácí smysl pro humor – prostě se přepne na rychlejší obrátky, aby klient dostal zakázku včas. Je to automatické a nikomu se to nemusí říkat.

Oáza oboustranné ochoty

Časy „frmolu“ pak logicky musí někdy kompenzovat také dny, kdy se vše stíhá a hladce odsýpá. To pak není problém, aby se část firmy zastavila u sledování biatlonového závodu na kalibrovaném grafickém monitoru, nebo si člověk zašel na oběd o kilometr dál, než je zvykem, poněvadž mu zrovna lahodí aktuální menu. Sem tam jsme se s mladší generací kolegů odreagovali po práci vzájemným střílením do svých virtuálních avatarů v počítačových hrách hraných po síti. Když kdokoli potřeboval něco vyřídit v rámci pracovní doby, vždy se potkal se vstřícností a ochotou. Výhodou rodinné firmy je lidskost a benevolence, s níž se ve světě svázaném korporátními pravidly málokdy setkáte.

A co se mých reklamních zkušeností týče? V průběhu jednoho roku jsem za asistence Reptisku nabral zkušenosti jak v reklamním psaní, tak v disciplínách, o nichž jsem předtím měl pouze mlhavé ponětí – jako PPC reklama či linkbuilding. Nebýt jiných životních plánů, s Reptiskem bych se rozhodně neloučil. Nepřísluší mí zpatra doporučovat, abyste se přestěhovali do (byť krásných) jesenických hor a začali pracovat pro Reptisk, ale přál bych si, aby vám v paměti utkvěla jedna věc. Když jednáte s Reptiskem, jednáte s rodinnou, férovou firmou, kde lidé své práci rozumí a v níž jsou spokojeni. Já to mohu potvrdit zevnitř – a tisíce klientů zvenčí.

]]>
http://blog.reptisk.cz/ani-v-online-tiskarne-se-neobejdete-bez-skalpelu-aneb-rok-v-reptisk-cz/feed/ 0
Úlovky ze sítě #26: cyklistická vřava i obalové trendy http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-26-cyklisticka-vrava-i-obalove-trendy/ http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-26-cyklisticka-vrava-i-obalove-trendy/#comments Fri, 18 Sep 2015 10:50:30 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1759 nahled_cykloÚlovky ze sítě připlouvají pravidelně okolo pátečního poledne a dělí se s vámi o čerstvé zajímavosti ze světa tisku, grafiky, designu i reklamy. Dnes se podíváme, jak se také dá propagovat světový šampionát v silniční cyklistice v americkém Richmondu, dozvíme se něco o trendech v obalovém designu a na závěr si dáme jako dezert poučnou infografiku o slavných vědeckých objevech, za něž mohla tak trochu náhoda.

 Cyklistka je boj

Richmond je nejen hlavním městem amerického státu Virginia, ale především je znám jako hlavní město Konfederace za občanské války Severu proti Jihu v USA. Kromě toho je také dějištěm letošního světového šampionátu v silniční cyklistice, který se uskuteční mezi 19. – 27. zářím. Že se mezi těmito fakty nedají nalézt žádné paralely? Opak dokázala reklamní agentura The Martin Agency, která připravila sérii tištěných reklam, zobrazujících a stylizující cyklistický závod do podoby válečného tažení. Grafické zpracování z dílny Stevena Nobela už není snad ani retro, ale historizující – připomíná dobové rytiny z bitev a zobrazena jsou místa, kde se za občanské války reálně bojovalo. Doufejme, že cyklistický šampionát přinese podstatně méně mrtvých. Více na AdWeeku.

Na druhou stranu, postavit se proti spurtujícímu pelotonu dává člověku přibližně stejné šance na přežití, jako postavit se útoku kavalérie.

Na druhou stranu, postavit se proti spurtujícímu pelotonu dává člověku přibližně stejné šance na přežití, jako postavit se útoku kavalérie.

 

Luxus už je v něčem jiném

Jaké jsou trendy v obalovém designu? To prozradil portálu Czechdesign Andrew Gibbs, šéfredaktor internetového magazínu The Dieline zaměřeného právě na obalový design. Ze čtyř letošních trendů, které explicitně zmínil, je patrné, že luxus a opulentnost již není to, co by spotřebitele přimělo ke koupi – moderní obalový design může být spíše autentický, minimalistický, čistý či kladoucí důraz na ekologii.Zajímavé postřehy profesionála si můžete přečíst zde – a třeba se rozhlédnout kolem sebe, jestli některé z výrobků, co máte po ruce, zaujmou podařeným obalem také.

To, že v jednoduchosti je síla, dokazují třeba tato minimalistická, ale všeříkající balení ovocných šťáv.

To, že v jednoduchosti je síla, dokazují třeba tato minimalistická, ale všeříkající balení ovocných šťáv.

 Když se konečně rozsvítilo

Nyní je na místě vyseknout poklonu zahraničním kolegům z britské online tiskárny Myprint247. Na svém blogu totiž zveřejnili vysoce zábavnou, zajímavou, rozsáhlou a čtivou infografiku, v níž popisují „heuréka“ momenty slavných vědců vynálezců – tedy ty situace, kdy se zdánlivě banální náhodou povedlo uskutečnit převratné objevy. Stačilo, aby to danému „koumákovi“ sepnulo ve správnou chvíli. Chcete se dozvědět, jaké náhody stojí za vznikem suchého zipu, ohebného brčka, mikrovlnné trouby nebo kardiostimulátoru? Přečtěte si níže. Výborná práce.

Basic RGB

 

]]>
http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-26-cyklisticka-vrava-i-obalove-trendy/feed/ 0
6 užitečných nástrojů na rozpoznávání fontů http://blog.reptisk.cz/6-uzitecnych-nastroju-na-rozpoznavani-fontu/ http://blog.reptisk.cz/6-uzitecnych-nastroju-na-rozpoznavani-fontu/#comments Wed, 16 Sep 2015 06:55:41 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1743 nahledV nepřeberné džungli fontů je občas dosti složité se vyznat. Poznat konkrétní font mezi miliony existujícími je pak úkol, kterého se – nepočítáme-li nejznámější typy písem – může se ctí zhostit jen zkušený grafik či typograf. Naštěstí existují softwarové nástroje, díky kterým může fontu přijít na jméno i laik, ať už se snaží rozpoznat font na webu, či z obrázku. Vybrali jsme pro vás ty nejužitečnější z nich.

Rozpoznávání fontů z obrázku

WhatTheFont

whatthefont

WhatTheFont je suverénně nejstarším webovým nástrojem na rozpoznávání písem – průběžně se zdokonaluje již od roku 1999 a se svými mladšími bratry drží bez problémů krok. Princip je jednoduchý – na server nahrajete obrázek s kusem textu (snažte se pokud možno o co nejčistější a nejlépe oříznutý), pomůžete s ruční identifikací písmen a eventuálnímu oddělení nadbytečností a pak už se můžete jen probírat výsledky. Vyjma toho, že se vám web pokouší najít přesnou shodu, vám také doporučí podobné alternativy mezi fonty, což se hodí při hledání grafické inspirace.

WhatFontIs

whatfontis

Na velmi podobné bázi funguje i další server whatfontis.com. Ve srovnání s WhatTheFontem generuje v zásadě podobně relevantní výsledky, ale disponuje i funkcemi, které u prve zmíněného nenajdete. Například k prozkoumání textu na obrázku vám stačí jeho URL, nemusíte jej přímo stahovat a opětovně nahrávat. WhatFontIs umí taktéž filtrovat výsledky dle toho, zda se jedná o komerční či free fonty, což potěší zejména ty designéry, kteří by rádi našli bezplatnou alternativu existujícího placeného fontu.

Rozpoznávání fontů na webu

Co se rozpoznávání fontů na internetových stránkách týče, jedná se o o něco snazší záležitost. Informace o použitých písmech se dá najít ve zdrojovém kódu stránky, ovšem dohledat ji může být martýrium. Existuje ovšem řada rozšíření a záložkových aplikací, které vám práci velmi usnadní a urychlí.

Fount

fount

 

Fount není rozšířením v klasickém slova smyslu – jedná se spíše o JavaScriptovou aplikaci, která se spouští ze záložek v prohlížeči – ideálně z lišty. V prohlížeči pak pouze stačí přejít na stránku, kde si přejete identifikovat nějaký typ písma, rozkliknout si link schovaná v záložce a – voilá – kurzor se vám změní na jiný ukazatel a při kliku na písmo vyskočí nenápadná tabulka, která vám ukáže název fontu, jeho parametry a dokonce ještě připojí link na Google Fonts. Obsluha je nenáročná, spolehlivost vysoká a výhodou je i fakt, že narozdíl od rozšíření můžete Fount používat ve více prohlížečích – Internet Exploreru ve verzi 8 a výše, Chrome, Firefoxu i Safari.

Type Sample

typesample

Type Sample funguje na stejném principu, jako výše zmíněný Fount, vyjma „záložkové aplikace“ se ovšem dá pořídit i jako rozšíření do Chromu. Nenechte se odradit minimalistickým vzezřením – aplikace doopravdy nabízí vše potřebné.  Ke cti aplikaci Type Sample svědčí také možnost napsat si ve zjištěném fontu rovnou vzorek a okamžitě jej uložit, byť tato funkce již vyžaduje přihlášení přes Twitter. Jednoduchý nástroj se může stát skutečně účinným pomocníkem při identifikaci fontů na internetu.

WhatFont

whatfont

Také WhatFont funguje dvojím způsobem – ať už jako záložková aplikace, nebo rozšíření, které lze nainstalovat do Chrome a Safari. Po kliknutí na font se zobrazí elegantní černý infoboxík, který kromě základních parametrů jako název a velikost fontu umí zjistit a zobrazit i některé další vlastnosti, jako je například barva písma (s volitelnými způsoby zobrazení kódu barvy.). Pokud jste velmi sdílní, můžete identifikovaný font zobrazit prostřednictvím rozšíření rovnou na Twitteru, byť si troufám tvrdit, že počty followerů vám to rozhodně nezvýší.

Font Finder

font finder

Uživatelé Firefoxu možná nedosáhnou na tolik rozšíření, jak uživatelé jiných browserů, ovšem vzhledem k existenci Font Finderu toho ani nemusí příliš litovat. Rozšíření prohlížeče přidává do right-click menu strom Font Finder, který umožňuje jakoukoli část textu označit, identifikovat její parametry a výsledné info pohodlně zkopírovat do schránky. To je však pouze začátek – pokročilejší uživatelé mohou prostřednictvím Font Finferu kupříkladu testovat své webové layouty. Font Finder umožňuje označený text měnit a nahrazovat, přičemž změny jsou samozřejmě vratné a spraví je jediný refresh. Odpadá nutnost vrtat se v kódu pokaždé, když hledáte vhodný font pro prvek stránky. Šikovný to nástroj!

BONUS – Linotype Font Identifier

linotype

Linotype Font Identifier není nástrojem, který by bylo možné doporučit kupříkladu na identifikaci fontů na webu, je však natolik kuriózní, že si vysloužil alespoň zmínku v našem přehledu. Nepracuje totiž na principu nějaké softwarové analýzy obrázku či zdrojového kódu – zkrátka vás naviguje labyrintem otázek, na jehož konci by měl být správný font. Zadáte několik písmen (třeba ta, co vidíte v logu firmy) a dál už jen odpovídáte na otázky typu „Jak vypadá serif u písmena k ?“ doplněné o ilustrační obrázky. Nevýhodou je, že proces je zdlouhavý a ne zcela přesný, výhodou je možnost použití i v momentě, kdy nemáte k dispozici digitální vzorek fontu.

Máte nějaký jiný oblíbený nástroj, který se do přehledu nevešel, či který jsme přehlédli? Podělte se o své pozitivní zkušenosti s ostatními a napište nám na janik@reptisk.cz. Níže najdete příspěvky, které nám zaslali ostatní:

Fontface Ninja

fontface ninja

Také Fontface Ninju můžete používat v Chrome i v Safari. Umožní vám jak identifikovat fonty na webových stránkách, tak skrýt z webu obrázky a zaměřit se pouze na písma. Podobně jako Type Sample také umožňuje stáhnout vzorek písma, který vám automaticky vyskočí při kliknutí na text. Navíc – kdo by neměl rád ninju?

 

 

]]>
http://blog.reptisk.cz/6-uzitecnych-nastroju-na-rozpoznavani-fontu/feed/ 0
Úlovky ze sítě #25: skauti, rady, a Legendy http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-25-skauti-rady-a-legendy/ http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-25-skauti-rady-a-legendy/#comments Fri, 11 Sep 2015 10:03:14 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1731 vintage-life-hacks-from-the-1900s-1-600x355.jpgw760amph450Po týdenní pauze připluli rybáři s novými úlovky ze sítě a je nabíledni, že ve světě grafiky, tisku, reklamy a designu se opět děly zajímavé věci. Zjistíme, že po florbalistech vybrali nové logo (a výhledově také vizuální styl) i čeští skauti, podíváme se, jak se dá negativní recenze obrátit na plakátě v marketingový úspěch a k užitku nám budou „babské rady“ z cigaretových krabiček století starých.

Skauti v novém kabátě

Nejedná se sice doslova o nové stejnokroje, ale o pořádnou změnu ve vizuálním stylu ano. Organizace Junák – český skaut cítila potřebu oživit svůj sjednocený vizuál a hlavně vyřešit chaos v používání znaku a logo, pročež vypsala soutěž o nové logo. Z návrhů zaslaných třemi grafickými studii vybírala porota, v níž se sešli jak zástupci Junáka, tak odborníci z řad Unie grafického designu. Vítězný návrh loga má nakonec na svědomí Lumír Kajnar, který letos kupříkladu již vyhrál v silné konkurenci tendr na úpravu loga České pojišťovny. Pokud novou podobu loga schválí skautské Náčelnictvo, práce tím nekončí – naopak, autor bude za připomínek pracovní skupiny z řad Junáka logo dále pilovat a navíc vytvoří skautům i kompletně nový vizuální styl včetně pravidel, jak jej aplikovat. Zdařilá práce ukazuje, že i když ctíte tradice, nemusíte nutně chodit po světě s omšelým vizuálem. Více třeba na webu časopisu Skautská křižovatka.

skaut1

 

 

skaut2

 

 Století staré rady nerezaví

vintage-life-hacks-from-the-1900s-68-241x400Zhruba sto let nazpět měly tabákové firmy v oblibě vkládat do měkkých papírových balíčků cigaret kartičku z papíru tvrdého. Kromě toho, že se pak krabička hůře deformovala, šlo kartičku využít na mnoho jiných způsobů – a jeden z nejkreativnějších vymyslela a použila firma Gallaher Ltd. Na kartičky tisknula různé “ babské“ rady a tipy – jak správně vyprat krajky, jak udržet obvaz na vyvrtnutém kotníku neustále mokrý či jak snadno zjistit, zda je humr na vašem stole dostatečně čerstvý. Ovšem i v případě, že se vaše stoly neprohýbají pod humry, můžete mezi sto let starými radami snadno nalézt nějakou, která vám přijde vhod i dnes. Kolekci čítající 40 různých kartiček, která je mimořádně zajímavé nejen z praktického, ale také z historického a typografického hlediska, zveřejnil server The Vintage News. Projednou byly cigarety k něčemu dobré.

vintage-life-hacks-from-the-1900s-67-600x358

 Jak grafici vyzráli na recenzenty

Film Legend (česky Legendy zločinu) s Tomem Hardym v hlavní roli sice uvidí čeští diváci až v polovině října, ale o řádnou publicitu rozhodně nebude mít nouzi – mimojiné i díky povedenému triku na jednom z propagačních plakátů. Na plakátě se to jen hemži pozitivními 4- a 5 hvězdičkovými hodnoceními z rozličných tištěných i online médií. Z hodnocení renomovaného britského deníku The Guardian jsou viděl jen dvě hvězdičky, ale jejich umístění implikuje, že se jedná o další čtyřhvězdičkové hodnocení. Filmový kritik Benjamin Lee přitom nebyl z filmu nikterak nadšen a opravdu jej ohodnotil podprůměrně se slovy „Jedná se o chabé, plytké zpracování fascinujícího úseku času a nechává nás bolestně neinformované – jako bychom očima jen prolétli leták“. Jak dodal později, práce marketingových kouzelníku na plakátě mu ale přišla „geniální ve své bezostyšnosti„. Inu, posuďte sami. Zprávu přinesl samotný The Guardian i Adweek.

Snímek s Tomem Hardym a Taronem Egertonem vypráví o zločinecké kariéře bratří Krayů, kteří byli v 50. a 60. letech obávanými vládci organizovaného zločinu ve východním Londýně.

Snímek s Tomem Hardym a Taronem Egertonem vypráví o zločinecké kariéře bratří Krayů, kteří byli v 50. a 60. letech obávanými vládci organizovaného zločinu ve východním Londýně.

 

 

]]>
http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-25-skauti-rady-a-legendy/feed/ 0
„Mít vlastní e-shop je pro SEO konzultanta výhoda“, říká Martin Matějka http://blog.reptisk.cz/mit-vlastni-e-shop-je-pro-seo-konzultanta-vyhoda-rika-martin-matejka/ http://blog.reptisk.cz/mit-vlastni-e-shop-je-pro-seo-konzultanta-vyhoda-rika-martin-matejka/#comments Mon, 07 Sep 2015 06:33:31 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1723 martin_matejka_nahledMartin Matějka patří mezi přední tuzemské konzultanty v oboru SEO a online marketingu s více než desetiletou praxí. Kromě toho také vlastní a provozuje e-shop Smallcars.cz, se kterým se potkal snad každý, kdo v posledních letech kupoval model auta. V červenci letošního roku nás navštívil v Reptisku – a to nám poskytlo ideální možnost zeptat se jej na několik otázek.


V odvětvích SEO a online marketingu působíš již přes 11 let. Kam se za tu dobu obor SEO posunul? Jedná se o úplně jinou disciplínu, než ze startu?

Obor se posouvá pořád. Respektive vyhledávače se pořád vyvíjí a aktivity vedoucí ke zlepšní „toho SEO“ se posouvají s nimi. Ale  mění se v zásadě jenom drobnosti. Nemění se ten základní princip, že lidi něco hledají a vyhledávač se jim snaží najít tu nejlepší možnou odpověď.
Takže základ je stále stejný, liší se jen některé hodnotící parametry, dle kterých se následně řadí výsledky ve vyhledávání. Ty se posunují od strojových technik – vypočítávání čísel – spíše k technikám, které se opravdu snaží odhalovat oblíbenost webů, které se ve vyhledávání objevují.
Jdou na to například důkladnější datovou analytikou a snaží pracovat například se sociálními signály – využívání Facebooku, lajků a tak dále (otázkou je, jak jim to zatím jde dobře…). V tomto se to určitě posouvá poměrně dost, nicméně si nemyslím, že by se princip hodnocení stránek měnil nějak prudce nebo výrazně.

Jak se člověk udržuje v obraze, když v oboru dochází k sice drobným, ale v podstatě neustálým změnám?
To je v Čechách poměrně složité, protože kvalitních zdrojů o SEO tady moc není. Byly tady pokusy o to napsat nějaké knížky, ale ty v podstatě dnem vydání byly zastaralé. Literatury jako takové tady moc není. Najdou se lidé, kteří se snaží inspirovat zejména zahraničními blogy – to je asi takový top zdroj. A pak samozřejmě pokus – omyl.
Spousta informací přichází z Ameriky, ale ty je potřeba hodně filtrovat, protože vztah vyhledávačů v Americe je trochu jiný a tak je potřeba to vždy „přiohnout“ na české podmínky. V Americe mají hlavní vyhledávače dva, podobně jako u nás, ale jsou trošku dál. V ČR se podíl vyhledávání dělí  mezi Google a Seznam víceméně půl na půl. A snad se na mě nebude nikdo zlobit, ale Seznam je prostě oproti Googlu o něco „hloupější“ co se řazení výsledků týče, tudíž ten český trh je takový zvláštní. Ale o tom už bylo napsáno hodně.
Pro zajímavost – jediné země Evropy, kde Google není jasnou jedničkou, jsme my a Rusko. I na Slovensku má majoritní podíl Google.

Řekněme, že jsem majitelem e-shopu – jaké jsou varovné signály, že je na mém webu z hlediska SEO něco v nepořádku? Kde získám impuls, aby SEO konzultanta oslovil?
Tak zpravidla to je, když si uvědomíš, že prodáváš málo. Na to se dá samozřejmě odpovědět ano, že „prodáváš vždycky málo“. Chci ale věřit tomu, že každý e-shop používá nějaký systém měření návštěvnosti a dalších čísel, zpravidla to bývají Google Analytics.
Když tedy vidíš, že máš návštěvnost z vyhledávání příliš nízkou, neodpovídající tomu, jaký bys očekával zájem, tak pak bys měl kontaktovat odborníka.

A když už se ke kontaktování SEO konzultanta rozhoupu, na co bych měl myslet při jeho výběru? Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi přístupem agentur a lidí na volné noze?
Mám za sebou agenturní praxi, ale dlouhodobě jsem na volné noze. Největší rozdíl ve výběru mezi freelancerem a agenturou vnímám v tom, že v agentuře nikdy nevíš, kdo tě vlastně dostane na starost. Můžeš padnout na nějaké zvučnější jméno, někoho opravdu šikovného, ale taky můžeš padnout do rukou juniorovi, který se na tobě bude učit, což jako majitel e-shopu asi nechceš.
Když si dobře vybereš freelancera, máš jistotu, že na tom bude dělat konkrétní člověk, se kterým se dohodneš – byť to v závislosti na jméně a vytíženosti může být i dražší, než v případě agentury.
Ale má to i svoje nevýhody, freelancer ti odjede někam „digitálně nomádit“ do Asie, ty se s ním budeš potřebovat spojit a budeš to mít komplikovanější.

Model Mercedesu C63 v měřítku 1:18, dostupný na Smallcars.cz. Více v závěru rozhovoru.

Model Mercedesu C63 v měřítku 1:18, dostupný na Smallcars.cz. Více v závěru rozhovoru.

Doporučil bys třeba hledání na portálech typu Navolnenoze.cz a podobně?
Ano, určitě. Zrovna třeba na tomhle portále se shlukují lidi, kteří jsou zajímaví, šikovní, většina tam je poměrně dobrých. Ovšem mám za to, že lidí, kteří SEO v ČR dělají opravdu velmi dobře, je opravdu málo, dejme tomu deset.

Na témata z vod SEO i online marketingu se pořádá mnoho seminářů, konferencí i neformálnějších „barcampů“. Máš mezi těmito akcemi nějakou nejoblíbenější? Nějakou, na kterou se rád vracíš?
Moje nejoblíbenější akce je brněnský Marketing Festival, který proběhne i letos na podzim. Tam se tentokrát bohužel nedostanu, což mě mrzí. A jak jsi zmiňoval Barcampy, tak ty bývají taky zajímavé. Mají (alespoň pro mě) tu výhodu, že jsou méně formální, jsou tam zajímavá témata a chodí tam přednášet lidi, kteří většinou nejsou v tom našem malém českém světě tak „profláklí“.
Často to bývají inhouse zaměstnanci z firem, jsou šikovní a nezřídka představí svoje novinky, které sami vypozorovali na projektu, kterému se věnují. Což bývá obohacující.

Nyní bych se rád věnoval dalšímu oboru tvé činnosti. Jsi zakladatelem a provozovatelem e-shopu s modely vozidel SmallCars.cz – nakolik je pro SEO konzultanta přínosné, když přímo provozuje vlastní internetový obchod?
O tom se vedou pořád dlouhé diskuze. Jsou lidi, kteří se do konzultantů strefují právě proto, že málokterý má svůj vlastní projekt. Tak jsem tomu chtěl jít trošku naproti a ten projekt si zařídil, abych v jeho rámci mohl testovat ty věci, které radím svým klientům a byl přesvědčen o tom, že opravdu fungují.
Nehledě na to, že mi to dává skvělý vhled právě do fungování celého e-shopu zevnitř. Většina mých klientů jsou e-shopy a chodí za mnou mmj. i proto, že mám svůj vlastní projekt. Vědí, že znám důvěrně celý proces, který na pozadí fungování e-shopu běží, a nemám o něm jen načteno jako lidé, kteří svůj vlastní projekt nemají. Takže jo – je to super, je to výhoda.

Na jaký úspěch související se Smallcars.cz jsi nejvíc pyšný?
Těžko říct. Asi na to, že ten e-shop se během pěti let dokázal dostat opravdu na špičku oboru s modely aut. Je to jednak dáno úsilím a prací toho týmu, který se na tom podílí – všech těch pět lidí, kteří na tom dneska makají, si s tím užili svoje, byť to dneska už běží poměrně v zaběhnutých kolejích a snažíme se projekt akorát dále rozvíjet a posouvat. Největší odměnou pro mě je, když pak čtu nadšené maily od zákazníků a pozitivní hodnocení na Heuréce.
No a abychom se nenudili, chystáme další eshop, který se nám bohužel povede spustit asi až po novém roce. Ale bude to pecka!

Má podle tebe smysl, aby e-shop dnes inzeroval i prostřednictvím offline kanálů?
To je složité – já se k offline kanálům většinou nedostanu, protože je nikdo nijak neměří. Mám zkušenost s klienty, kteří některé offline aktivity dělali – a když jsme je chtěli vyhodnotit, jestli něco přináší, nebo ne, tak jsme to nebyli schopni změřit. I ve Smallcars jsme zkoušeli rozdávat letáky na veletrzích a podobné věci, ale nevěděli jsme sami, jak to měřit. Efekt byl více méně nula.

Kdyby sis mohl vybrat jedno auto z nabídky Smallcars.cz a nechat si jej zvětšit do podoby opravdového, pojízdného vozu, které by to bylo?
Moje žena by asi nesouhlasila, ale úplně nejradši bych měl Mercedes  C63. To je moje zamilované auto.

martin_matejka_nahledMartin Matějka je nezávislý specialista online marketingu se zaměřením na SEO, na toto téma píše odborný blog. Vedle konzultační činnosti také provozuje největší obchod s modely aut v ČR SmallCars.cz

]]>
http://blog.reptisk.cz/mit-vlastni-e-shop-je-pro-seo-konzultanta-vyhoda-rika-martin-matejka/feed/ 0
Úlovky ze sítě #24: český florbal a Pantone Café http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-24-cesky-florbal-a-pantone-cafe/ http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-24-cesky-florbal-a-pantone-cafe/#comments Fri, 28 Aug 2015 10:53:42 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1712 nahled_pantone_cafePáteční Úlovky ze sítě opět přinášejí porci aktualit a zajímavostí ze světa tisku, reklamy, grafiky či designu. Dnes se podíváme, co za podobou starších i novějších log olympijských her vidí tříleté dítě, zjistíme, jak dopadl kompletní redesign vizuální podoby českého florbalu a alespoň obrazem navštívíme jednu unikátní kavárnu v Monaku, kde nemusíte dumat nad tím, jakou barvu má podšálek.

Olympijská loga pohledem tříletého dítěte

Vytvořit univerzální logo pro tak obrovský a sledovaný podnik, jakým olympijské hry bezesporu jsou, je úkolem nesmírně prestižním – a také stejnou měrou nevděčným. Designér musí mít na zřeteli ohromnou spoustu faktorů – logo musí být vhodné pro různé typy médií, musí předávat informaci napříč mnoha různými kulturami a ještě ke všemu by mělo být originální a zachycovat ducha té či oné olympiády. Není divu, že téměř vždy se loga octnou pod palbou kritiky – a přiznejme si sami, bylo kupříkladu vám jasné, co logo olympiády v Londýně (2012) vlastně znamenalo?
Spolehlivým indikátorem srozumitelnosti a univerzálnosti loga může být dětský pohled. Americký designér Michael Raisch ukázal své tříleté dcerce všechna loga zimních i letních olympijských her od roku 1984 do roku 2020 a zeptal se, co na nich vidí. Výsledek zachycený na videu níže je odzbrojující – a ukazuje, že nakonec přeci jen nemusí být vždy problém navrhnout logo, které bude pěkné, svérázné a zároveň jej pochopí i malé dítě. K úsměvu na tváři nás nasměroval server VisualNews.com.

Český florbal je jen jeden

Bývá spíše vzácností, aby nějaké české sportovní odvětví prodělalo tak svěží a komplexní rebranding, jako florbal. Česká florbalová unie se rozhodla inovativně nevystupovat nadále pod oficiálním názvem sportovního svazu a nechala si vytvořit novou značku „Český florbal“ i s novým logem a kompletním vizuálním stylem. Ten nevychází z obligátního a často užívaného florbalového míčku, ale chytře a elegantně kombinuje vizuální prvky výpletu hole, brankářské masky a českých národních symbolů. Za skvělý výsledek je zodpovědné studio Dynamo Design a také zkušený designér Alan Záruba, známý především svou prací na vizuální identitě pořadů České televize a TV Nova. Nový vizuální styl je představen na webu Českého florbalu a stojí za potlesk.

1-full

2-full

 Kavárna, co hraje všemi barvami

Pokud jste posedlí barvami, asi jsem právě objevili váš podnik snů. V mobilním letním Pantone Café, které je v současné době otevřeno v Monaku, je každá položka z menu a každý kousek kavárenského příslušenství pečlivě označen specifickým názvem a kódem barvy z bohaté palety Pantone. Vychutnat si můžete kupříkladu Pantone Black Coffee 19-1111 a přikusovat k tomu sendvič Pantone Parma Brown 18 – 1531 či jakýkoli jiný nápoj, zákusek či zmrzlinu z kreativně řešeného menu.Samozřejmostí jsou přesně definované a pojmenované barvy všech ostatních předmětů – židliček, kelímků i cukrů do kávy. Pantone Café pochází z dílny architekta Michela Pennemana, který již v minulosti navrhnul podobně koncipovaný Pantone Hotel v Bruselu. Kavárna bude prozatím otevřena do 9. září, ovšem majitelé z Monaco Restaurant Group již pracují na designovém podniku, který by Pantone-laděné dobroty prodával permanentně. Nuže – dobrou chuť!

V říši barev je aktuálně otevřeno.

V říši barev je aktuálně otevřeno.

 

Sbíhají se vám sliny? Označení barev je dodrženo opravdu důsledně a gastronomické principy snad nebudou pozadu.

Sbíhají se vám sliny? Označení barev je dodrženo opravdu důsledně a gastronomické principy snad nebudou pozadu.

]]>
http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-24-cesky-florbal-a-pantone-cafe/feed/ 0
Co znát z autorského práva, když potřebujete práci grafika http://blog.reptisk.cz/co-znat-z-autorskeho-prava-kdyz-potrebujete-praci-grafika/ http://blog.reptisk.cz/co-znat-z-autorskeho-prava-kdyz-potrebujete-praci-grafika/#comments Mon, 24 Aug 2015 07:33:07 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1690 006676_04_040635Problematika autorského práva se nevztahuje pouze na díla, jako jsou filmy, knihy či hudba, ale také na autorská grafická díla. Jak se na ni divá současná legislativa? Na co si dát pozor při objednávání či licencování grafiky a co se hodí mít zahrnuto ve smlouvě s grafikem? Podrobného průvodce pro vás připravil advokát Mgr. František Čech.

Potřebovali jste někdy práci grafika, třeba pro nakreslení firemního loga Vaší nové společnosti anebo pro hezky zpracované svatební oznámení? Možná Vás napadlo, co si vlastně od grafika kupujete a co s jeho výtvorem můžete všechno dělat – zda ho můžete upravit, prodat někomu dalšímu, protože se Vám nelíbí, anebo použít na úplně něco jiného. Zůstávají samotnému grafikovi k jeho dílu nějaká autorská práva?

Autorské dílo

Odpovědi na tyto otázky dává především zákon 121/2000 Sbírky, autorský zákon. Dílo vytvořené grafikem totiž obvykle představuje jedinečný výsledek tvůrčí činnosti jeho autora a jako takové je považované za jeho autorské dílo. Pokud by se nejednalo o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti (práce by byla v podstatě příliš banální), dílo by nebylo předmětem autorského práva a v rámci občanského práva by se posoudilo jen jako nehmotná věc. V praxi však bude z důvodu opatrnosti lépe vycházet z předpokladu, že se o autorské dílo jedná.

Autorem díla je vždy konkrétní člověk nebo lidé (nikdy to není obchodní korporace nebo jiná právnická osoba). Rozsah autorských práv k jeho dílu pak bude záležet na právním vztahu, v jakém bylo dílo vytvořeno. Grafik mohl dílo vytvořit na Vaši objednávku podle Vašeho zadání (tedy na základě smlouvy o dílo), nebo třeba ve svém volném čase s tím, že dílo snad jednou prodá (pak by se jednalo o smlouvu licenční), anebo třeba jako Váš zaměstnanec v rámci svých pracovních úkolů (pak by se jednalo o dílo zaměstnanecké).

message on keyboard enter key, to illustrate the concepts of copyright.

Osobnostní a majetková práva autora

Než vysvětlíme vliv právního vztahu, v jakém bylo dílo vytvořeno, na rozsah autorských práv (či dalších osob) k dílu, můžeme nejprve popsat, jaká práva vlastně autorský zákon upravuje. Tato práva můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií, a to na práva osobnostní a práva majetková.

Mezi osobnostní práva autora patří především právo rozhodnout o zveřejnění díla, právo osobovat si autorství díla a právo na nedotknutelnost díla (změny díla vyžadují jeho svolení). Tato práva trvají po celý život autora. Ani po smrti autora si však nikdo nesmí osobovat jeho autorství k dílu, dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu a je-li to obvyklé, musí být uveden autor díla. Osobnostních práv se nelze vzdát ani je převést. To však neznamená, že autor nemůže svolit se zásahem do těchto práv.

Mezi majetková práva autora patří zejména právo dílo užít a udělit jiné osobě souhlas s užitím díla. Právo dílo užít se skládá z práva na rozšiřování, rozmnožování, pronájem, půjčování, vystavování a sdělování díla veřejnosti. Také majetková práva jsou nepřevoditelná a nelze je použít jako zajištění ani se jich vzdát, což však neplatí pro pohledávky z nich vzniklé. J
ako autor tedy například nemohu dát do zástavy samotné právo pronajmout své autorské dílo, ale (pokud jsem dílo již někomu pronajal) mohu zastavit pohledávku na nájemné.

Dílo na objednávku

Pokud si objednáváte od grafika vytvoření nějakého grafického prvku podle Vašeho zadání (ať už jako spotřebitel anebo v rámci svého podnikání), bude se právní vztah mezi Vámi a grafikem obvykle řídit smlouvou o dílo upravenou v občanském zákoníku. Smlouvu přitom nemusíte uzavírat ani písemně. A jak to bude s výše popsanými autorskými právy k dílu?

Podle autorského zákona platí, že autor (grafik) vytvořením díla na základě smlouvy o dílo poskytl licenci k účelu vyplývajícímu ze smlouvy, ledaže si strany sjednají něco jiného. To v praxi znamená, že pokud si od grafika objednáte logo své společnosti nebo třeba svatební oznámení, bude již ze samotného účelu smlouvy (a v těchto případech také z povahy samotného díla) vyplývat rozsah Vašich oprávnění k dílu. Ten můžete ve smlouvě pro jistotu výslovně a dostatečně široce uvést.

Pokud byste však chtěli dílo užívat k jinému účelu, než jaký vyplývá ze smlouvy, potřebujete k tomu s autorem díla uzavřít licenční smlouvu. To by byla situace, když byste si například objednali určité autorské grafické dílo  pro soukromé účely (třeba pro umístění na Váš blog o sbírání známek), ale nakonec by se Vám grafika zalíbila natolik, že byste ji využili na veškeré propagační materiály Vaší mezinárodní korporace.

Abyste se takové situaci vyhnuli, lze znovu doporučit sjednat si ve smlouvě (i když je zachycena třeba jen v emailech, které si s grafikem vyměníte) co nejširší účel užití autorského díla. Je vhodné také žádat souhlas autora s Vašimi případnými zásahy do díla.

Sám grafik (autor díla vytvořeného na objednávku) může dílo užít a poskytnout licenci k dílu další osobě, pouze pokud to nevyloučíte ve smlouvě anebo není-li to v rozporu s Vašimi oprávněnými zájmy. Například poskytnutí licence k logu Vaší společnosti by v rozporu s Vašimi oprávněnými zájmy zřejmě bylo a autor tak něco takového udělat nesmí. U některých jiných druhů grafické práce však nemusí být od věci do Vaší objednávky výslovně zahrnout také požadavek, abyste byli výhradními uživateli díla.

Z uvedeného plyne, že pokud vyloženě nechcete uzavírat s grafikem propracovanou smlouvu a pouze si za účelem domluvy vyměníte několik emailů, hodí se do nich zahrnout také účel, k jakému si dílo objednáváte, popřípadě se také domluvit, zda a v jakém rozsahu bude moci dílo užívat také samotný grafik.

Licenční smlouva

Pokud si grafickou práci neobjednáváte na zakázku, ale například si ji vybíráte z databáze již předem připravených grafických děl, budete s provozovatelem uzavírat licenční smlouvu. Její text bude mít obvykle podobu obchodních podmínek zobrazených při nákupu. V těch se hodí projít si alespoň nejdůležitější podmínky licence (zejména trvání licence, výhradnost/nevýhradnost, souhlas se změnami díla).

Zaměstnanecké dílo

Pokud jste vytvořením loga nebo jiné grafickou prací pověřili Vašeho zaměstnance a pokud taková práce zároveň naplní podstatu autorského díla (bude se jednat o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti), budete Vy jako zaměstnavatel přímo ze zákona svým vlastním jménem a na svůj účet vykonávat majetková práva k dílu (leda byste se zaměstnancem dohodli na něčem jiném). To znamená, že jako zaměstnavatel můžete dílo užívat anebo je dále licencovat dalším osobám. Pokud byste tato svá majetková práva však chtěli postoupit na další osobu, je k tomu potřeba souhlasu zaměstnance.

Zaměstnavatel je rovněž oprávněn autorské dílo zveřejnit, upravit, spojit jej s dílem jiným anebo dokončit (pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak). Dílo vytvořené Vaším zaměstnancem jste tedy, mimo jiné, oprávněni i měnit, ledaže jste se se zaměstnancem dohodli na něčem jiném.

U autorských děl, která mohou výrazně nabýt na hodnotě, se do smluv hodí zařadit ujednání, podle nějž autorovi nevznikne právo na přiměřenou dodatečnou odměnu, jestliže se mzda nebo jiná odměna vyplacená autorovi zaměstnavatelem dostane do zjevného nepoměru k zisku z využití práv k zaměstnaneckému dílu (pokud smlouva takové ujednání neobsahuje, autor ze zákona právo na dodatečnou odměnu má).

Závěr

Jako u všech transakcí, platí i u prací obchodů týkajících se autorských děl (ať už se jedná o grafickou práci či cokoliv jiného), že čím je daný obchod důležitější, tím větší pozornost si zaslouží jeho právní ošetření. Autorské právo se v řadě svých ustanovení v zásadě postará o to, abychom si třeba logo od grafika mohli koupit, aniž bychom o právu něco potřebovali vědět. Čtenář tohoto článku však je již poučen a neopomene si v komunikaci s grafikem například předem vyjasnit účel dané grafické práce (pokud ten není zjevný) anebo se výslovně dohodnout na výhradním užívání díla, aby předešel případnému sporu, zda je výhradní užívání jeho oprávněným zájmem. Na jiné otázky z oblasti autorského práva je třeba dávat pozor u licenčních smluv nebo zaměstnaneckých děl.

V případě jakýchkoliv dotazů k problematice autorských práv ke grafickým dílům nás neváhejte kontaktovat na office@akcech.cz

K vašim službám

František Čech, advokátní kancelář poskytuje právní služby především v oblasti obchodního a občanského práva, a to v českém a anglickém jazyce. Navíc jsme specialisté na pojišťovnictví a na problematiku ochrany osobních údajů. Zastupujeme klienty z řad velkých společností i běžných lidí. Potřebujete právní radu? Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Napsat nám můžete na office@akcech.cz

Tento článek pro vás napsal

006676_04_040635František Čech, zakladatel František Čech, advokátní kancelář

V roce 2015 založil vlastní advokátní kancelář. Předtím přes pět let působil v advokátní kanceláři JŠK a zkušenosti získal také u Clyde & Co v Londýně.  Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Jeho pracovním krédem je vysoká profesionalita a vstřícnost ke klientovi. Hovoří plynně anglicky. Mezi jeho zájmy patří sport, turistika a literatura.

 

Update 22.9.2015: Vzorovou smlouvu na návrh webu ke stažení nabízí na svém webu Jan Řezáč

]]>
http://blog.reptisk.cz/co-znat-z-autorskeho-prava-kdyz-potrebujete-praci-grafika/feed/ 0
Úlovky ze sítě #23: filtrační kniha a filmy pro grafiky http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-23-filtracni-kniha-a-filmy-pro-grafiky/ http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-23-filtracni-kniha-a-filmy-pro-grafiky/#comments Fri, 21 Aug 2015 10:27:20 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1698 PRESTON MOTORWAYPátek je tu a s ním zcela neomylně i tradiční Úlovky ze sítě – přehled zajímavostí ze světa tisku, grafiky, reklamy a designu. Dnes se dočtete třeba o knize, která funguje jako revoluční filtr na znečištěnou vodu – a pokud jste grafici či designéři, odnesete si také několik doporučení na zajímavé filmy a dokumenty z oboru.

Kniha, co zachraňuje životy

Ne, nejedná se o příručku první pomoci, byť ta by si toto označení dost možná zasloužila taktéž. Výzkumníci z Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu vyrobili knihu, z níž není škoda trhat stránky- Každá z nich totiž slouží jako filtr na znečištěnou vodu, který pohltí nejen hrubé nečistoty, ale díky přítomnosti stříbrných či měděných mikrovláken zlikviduje také až 99% bakterií a ze špinavé louže tak udělá vodu kvality kohoutkové.
Vzhledem k tomu, že na světě každoročně zemře přes 500 000 dětí právě na následky požití kontaminované vody, jedná se o mimořádně užitečný produkt právě v zemích, kde žijí lidé bez přístupu k pitné vodě. Vědci testovali knihu v JAR, Ghaně a Bangladéši, přičemž si z každé země odnesli tipy, jak svůj vynález ještě více zdokonalit – třeba modifikací na nejpoužívanější typy nádob v dané kultuře.
Mimochodem, knihou si ve volných chvílích můžete doopravdy i listovat – každá stránka obsahuje informace a instrukce týkající se bezpečného pití vody, Více na serveru IFLScience.com.

Jediná stránka knihy prý dokáže vyčistit až 100 litrů vody.

Jediná stránka knihy prý dokáže vyčistit až 100 litrů vody.

Jak vznikaly britské značky

Typografie má své nezastupitelné místo v mnoha odvětvích a proto by bylo neradno zapomínat, jak důležitá je kupříkladu v dopravním provozu. Letos uplynulo 50 let od doby, co byla v souvislosti s expanzí dálniční sítě uzákoněna revoluce na silnicích ve Velké Británii – nové dopravní značky z dílny designérů Jocka Kinneira a Margaret Calvertové. Jak zvládali návrh tak komplexního systému ve dvou lidech a na co všechno museli myslet, popisuje článek na serveru Flashbak.com. Kromě mnoha zajímavostí (značky byly kupříkladu testovány na podzemním parkovišti i v londýnském Hyde Parku) se můžete pokochat také bohatou obrazovou dokumentací. Inu, vymyslet účinnou a srozumitelnou dopravní značku je očividně věda!

Některé z těchto značek budou důvěrně známé i v našich zeměpisných šířkách - a vůbec nevadí, že se u nás neřídí vlevo..    (FOTO Fox Photos/Getty Images)

Některé z těchto značek budou důvěrně známé i v našich zeměpisných šířkách – a vůbec nevadí, že se u nás neřídí vlevo.. (FOTO Fox Photos/Getty Images)

Filmové desatero pro grafiky

Stejně jako se učitel dějepisu (doufejme) rád podívá na historické dokumenty a letecký inženýr nevynechá jediný film s pádem aeroplánu, mají i grafici a designéři filmy, které jsou pro ně šité na míru a mají schopnost je pobavit, zaujmout či přímo obohatit. Na firemním blogu Bannersnack.com se objevil seznam desítky filmů a dokumentů, které by designéři rozhodně neměli vynechat. Patří mezi ně například velice podařený dokument o designu Objectified, snad jediný snímek kdy věnovaný historii některého fontu Helvetica, či Drew: The Man Behind The Poster o Drewu Struzanovi, ikonickém designérovi filmových plakátů. Výběr je bohatý a byla by škoda nenechat se inspirovat, což?

 

]]>
http://blog.reptisk.cz/ulovky-ze-site-23-filtracni-kniha-a-filmy-pro-grafiky/feed/ 0
Lisovat, nebo tisknout – ovlivní 3D tisk budoucnost gramodesek? http://blog.reptisk.cz/lisovat-nebo-tisknout-ovlivni-3d-tisk-budoucnost-gramodesek/ http://blog.reptisk.cz/lisovat-nebo-tisknout-ovlivni-3d-tisk-budoucnost-gramodesek/#comments Tue, 18 Aug 2015 06:18:57 +0000 http://blog.reptisk.cz/?p=1381 3d-printed-record-665x400Technologie 3D tisku již zasáhla téměř do všech oborů lidské činnosti – od strojírenství přes medicínu až po umění. V některých oblastech se dokonce dá hovořit o zásahu revolučním. Výjimkou není ani sféra hudby a audiotechniky obecně. Hudebníci mohou hrát na unikátně vymodelované nástroje, své oblíbené písně mohou lidé poslouchat prostřednictvím na míru vytištěných sluchátek dle 3D scanu svých uší a možná se blíží doba, kdy si téměř každý bude moci vytisknout doma své oblíbené album a poslechnout si jej na gramofonu. Nebo snad ne?

Renesance vinylu nekončí

Vinylové desky jsou dnes mnohými brány jako nejfyzičtější forma reprodukované muziky, která je k mání. Gramodeska má svou váhu, specifický zvuk a její velký papírový obal je kolikrát uměleckým dílem. Audiofilové vedou spory o to, zda je poslech hudby z vinylu kvalitnější, než z digitálních formátů. Vinylová deska se navíc poměrně složitě kopíruje – pokusy domácích kutilů s odlitky desek např. v silikonových formách se stěží stanou tak masovým způsobem kopírování, jako přetáčení kazet nebo vypalování CD. O vzrůstající oblibě muziky na vinylu v digitální éře svědčí nejlépe čísla – podle databáze Nielsen SoundScan se za rok 2014 prodalo celosvětově na 9,2 milionu vinylových desek, což znamená více než poloviční nárůst oproti roku 2013 a vůbec nejvyšší počet od roku 1991.

V momentě, kdy se 3D tisk uplatňuje i v natolik delikátních oborech, jako je výroba precizních mechanických součástek či kloubních náhrad, je nasnadě otázka – nedala by se technologie využít také pro reprodukci hudby?  Při hledání odpovědi se nejprve musíme zaměřit na to, jak se dnes používá technologie lisování gramodesek a 3D tisk liší.

Gramodesky postaru i nově

Při výrobě klasických gramodesek se signál zaznamenává mechanicky buď do měkčího laku (soft lacquer technika), nebo se vyřezává přímo do kovového kotouče (DRM, direct metal mastering). Do laku se dají vyrýt o něco hluší drážky, proto má o něco širší frekvenční pásmo. Z této mateřské desky jsou následně pomocí galvanizace vyrobeny matrice – formy, do níž se vloži předchozím teplem a tlakem zpracovaná vinylová hmota, z níž se následně deska lisuje.

3D tisk funguje na odlišném principu. Na základě trojrozměrného modelu či scanu jsou na sebe v 3D tiskárně postupně nanášeny tryskami velice tenké vrstvy materiálu. Nejčastěji se jedná o různé plasty, nicméně lze tisknout téměř z čehokoli – z kovu, skla, či organických materiálů. (Existují i jiné varianty 3D tisku, jako například laserové spékání, ale tyto se výroby gramodesek netýkají).

Revoluční algoritmus vymyslela americká studentka

O dosud asi nejvíce známý  – a relativně úspěšný – pokus o 3D tisk gramodesky se v roce 2012 postarala absolventka kalifornské Portmona College a současná postgraduální studentka MIT Amanda Ghassei. Vymyslela metodu, jak ze syrových audio dat vypočíst speciálním algoritmem  hloubku drážky vinylu na daném místě a následně ji transformovat na trojrozměrný digitální model. Na 3D tiskárně následně vytisknula několik funkčních 12 palcových vinylů, které lze přehrát na klasickém gramofonu rychlostí 33 rpm. Jak dopadl výsledek, můžete posoudit kupříkladu na skladbách Nirvany, Joy Division, Radiohead či Daft Punk ve videu níže:

Písně jsou sice rozpoznatelné, ale zvukový dojem není valný – připomíná spíše záznam ze živého koncertu pořizovaný někým, kdo stál před klubem a byl zapnutý do spacáku.Problém se nachází v technických limitech současných 3D tiskáren. Přestože Amanda Ghassei použila k tisku vinylů jeden z tehdy nepřesnějších strojů Objet500 Connex s rozlišením 600 DPI a tloušťkou vrstvy jen 16 mikrometrů, stále se nepodařilo docílit ani zdaleka takové přesnosti, jako při výrobě vinylových desek. Aby bylo reálné gramodesku vytisknout, byla nucena snížit vzorkovací frekvenci na 11 kHz, což je oproti běžné mp3 pouze čtvrtinová kvalita. Na takto tištěné gramodesky lze také zaznamenat méně hudby, než na klasický vinyl, jedna píseň spolkne celou jednu stranu 12″ desky.

Amanda Ghassei se svými 3D tištěnými gramodeskami.

Amanda Ghassei se svými 3D tištěnými gramodeskami.

Budoucnost, nebo slepá ulička?

Jak vidno, rozvoji 3D tištěných limitů brání zatím především technologické limity – přestože se vyrábí stále dostupnější a kvalitnější 3D tiskárny, z hlediska tloušťky vrstev se dolní hranice moc neposunula. Samosebou, experimentátoři nespí –  patří mezi ně třeba Kele, frontman indie rockových Bloc Party, jenž v roce 2013 vydal pro charitativní účely první singl výhradně na 3D tištěné desce.

Zatím nelze zcela přesně určit, stane-li se 3D tisk budoucností výroby gramodesek, nebo slepou vývojovou větví. Jasno v tom nemá ani Amanda Ghassei: „Nejsem si jistá, jestli nějaký z mých nápadů někdy překoná dnešní průmyslový proces, jakým se vyrábí vinyly. Myslím, že tyhle techniky jsou lákavé především pro lidi, co rádi dělají věci podle sebe – můžou experimentovat s procesem a vyrábět si vlastní, jedinečné edice:“ 

]]>
http://blog.reptisk.cz/lisovat-nebo-tisknout-ovlivni-3d-tisk-budoucnost-gramodesek/feed/ 0