404 Not Found.

České poštovní známky roku 2015, díl 1.

bob_bobekKaždým rokem se v oběhu objevuje několik nových poštovních známek, které připomínají některé  výjimečných událostí, výročí, osobností či rozšiřují některé konceptuální série. V neposlední řadě dělají pravidelné emise nových známek radost filatelistům. Rok 2015 v tomto směru není výjimkou – některé známky si již na své poštovní zásilky nalepit můžete, jiné si na své vydání ještě musí počkat v druhé polovině kalendářního roku. Podívejte se, co se u nás zatím letos formou poštovní známky připomínalo.

Od roku 2007 má vydávání poštovních známek na starosti Ministerstvo průmyslu a obchodu (předtím se o totéž staralo Ministerstvo dopravy a spojů). Samotný tisk poštovních známek probíhá v Poštovní tiskárně cenin Praha, a.s., kde se k výrobě známek používají rozličné technologie. Některé se tisknou na ofsetových strojích ne nepodobných těm, kterými disponujeme i my, pro tisk jiných se využívá i méně častých technologií, jako je rotační ocelotisk kombinovaný s hlubotiskem nebo archový ocelotisk. Tiskárna je tak schopná realizovat skutečně široké spektrum známek včetně rozličných perforací či falcování. Možná i proto není Česká republika jediným klientem tiskárny – známky z Prahy putují i na Slovensko či do Slovinska, služeb tiskárny využívají také některé další soukromé firmy a peněžní ústavy.

Kdo by se rád dočetl podrobnější informace o návrhu a významu nově vydávaných známek, může si na webových stránkách Českého telekomunikačního úřadu bezplatně stáhnout čísla Poštovního věstníku, který mimojiné podobně informuje i o jednotlivých emisích poštovních cenin. Nezřídka se jedná o zajímavé povídání. Nám ovšem pro tentokrát postačí pokochat se vizuálně.

1

Králíci z klobouku Bob a Bobek letos zazářili jako maskoti domácího Mistrovství světa v ledním hokeji a není tedy divu, že se objevili i na poštovních známkách určených především dětem. Letní verzi známky s králíky na člunu i zimní hokejovou vytvořil výtvarník Alex Dowis, který se po smrti Vladimíra Jiránka v roce 2012 stal pokračovatelem jeho díla.

2

Známka vlevo připomíná, že Plzeň je pro letošní rok Evropským městem kultury. Známka vpravo je součástí celoevropské emise zaměřené na proslavené hračky v jednotlivých státech. Za Českou republiku byla vybrána legendární kovová stavebnice Merkur.

3

V únoru přibyly na poštách a v trafikách také dvě nové  známky ze série „Historické dopravní prostředky“. Na jedné z nich se skví vůz průkopníka českého automobilismu Josefa Waltera (Walter 6B), druhá vyobrazuje letadlo Metoděje Vlacha, prvního Čecha, který kdy zkonstruoval letadlo vlastní výroby.

4

Nesmrtelný Večerníček má svůj domov na televizních obrazovkách již 50 let a k tomuto jubilejnímu výročí dostal i on příležitost objevit se na poštovní známce. Speciální známka byla vydána také ku příležitost letošních Velikonoc – nachází se na ní zajíc v obleku číšníka s pomlázkou a tácem s vejci. Autorem grafiky je známý český výtvarník Jiří Slíva.

5

Mezi další z významných momentů letošního roku patří také světová výstava EXPO 2015, jež se tentokrát koná v italském Miláně. Český pavilon zaujme především neotřelou a praktickou modulární konstrukcí umožňující snadnou demontáž a také chytře zakomponovaným bazénem. Především filatelistům pak udělá radost speciální známka upomínající na VI. Mezinárodní filatelistickou výstavu Euregia Egrensis, která se uskutečnila v Chomutově.

6

Obraz „Hlava dívky“ německého malíře Hanse von Aachena již není k vidění pouze v obrazárně Pražského hradu, ale také na českých poštovních známkách. Von Aachen působil na dvoře císaře Rudolfa II. – a to nejen jako umělec, ale také jako účastník různých diplomatických a obchodních misí. Známka ze série „Osobnosti“ letos připomíná 600. výročí upálení katolického reformátora Mistra Jana Husa ve švýcarské Kostnici.

7

Mistrovství světa v ledním hokeji má vyjma Boba s Bobkem také vlastní známku. Navrhla ji studentka Střední odborné školy grafické Kateřina Podoláková a nachází se na ní vlajky všech účastnických týmu turnaje stylizované do tvaru hokejových holí. Sérii známek „Krásy naší vlasti“ byla posílena o největší zříceninu v ČR vůbec – hrad Rábí. Odborníci si jej pamatují jako hrad, který měl svého času jeden z nejrozsáhlejších opevňovacích systému v Evropě, laikové pak za školních lavic jako místo, při jehož obléhání přišel Jan Žižka o druhé oko.

8

 

Mezi osobnosti, které se dočkaly „nesmrtelnosti“ v podobě zvěčnění na poštovních známkách, se letos zařadil předloni zesnulý výtvarník a grafik Oldřich Kulhánek, autor mnoha českých známek a bankovek. Identické pocty se dostalo také skladatelce a dirigentce Vítězslava Kaprálová. Talentovaná umělkyně mimojiné ve třiadvaceti letech dirigovala orchestr BBC, ale dlouhých let jí nebylo přáno – zemřela v roce 1940 na tuberkulózu, kdy jí bylo pouhých 25 let.

9

Sbírky letos může obohatit i nadmíru pěkná známka prof. Dušana Kállaye, vyobrazující Karlův most s poštovními skřítky v popředí. Sérii „Technické památky“ rozšířila známka „130 let Moldavské dráhy“. Ta nemá nic společného s nejmenovanou post-sovětskou republikou, ale upoutává na výročí založení železniční tratě v severních Čechách mezi Mostem a Moldavou, přezdívané také „Teplický Semmering“.

10

Přehled známek dosud vydaných v letošním roce uzavřeme tématickou sérií „S nimi přišla svoboda“, která vyobrazuje válečné stroje, s jejichž přispěním bylo v roce 1945 osvobozeno Československo od nacistické okupace. O návrh známek se podělili designéři Václav Zapadlík a Pavel Sivko.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.