Každým rokem se v oběhu objevuje několik nových poštovních známek, které připomínají některé výjimečných událostí, výročí, osobností či rozšiřují některé konceptuální série. V neposlední řadě dělají pravidelné emise nových známek radost filatelistům. Rok 2015 v tomto směru není výjimkou – některé známky si již na své poštovní zásilky nalepit můžete, jiné si na své vydání ještě musí počkat v druhé polovině kalendářního roku. Podívejte se, co se u nás zatím letos formou poštovní známky připomínalo.
Od roku 2007 má vydávání poštovních známek na starosti Ministerstvo průmyslu a obchodu (předtím se o totéž staralo Ministerstvo dopravy a spojů). Samotný tisk poštovních známek probíhá v Poštovní tiskárně cenin Praha, a.s., kde se k výrobě známek používají rozličné technologie. Některé se tisknou na ofsetových strojích ne nepodobných těm, kterými disponujeme i my, pro tisk jiných se využívá i méně častých technologií, jako je rotační ocelotisk kombinovaný s hlubotiskem nebo archový ocelotisk. Tiskárna je tak schopná realizovat skutečně široké spektrum známek včetně rozličných perforací či falcování. Možná i proto není Česká republika jediným klientem tiskárny – známky z Prahy putují i na Slovensko či do Slovinska, služeb tiskárny využívají také některé další soukromé firmy a peněžní ústavy.
Kdo by se rád dočetl podrobnější informace o návrhu a významu nově vydávaných známek, může si na webových stránkách Českého telekomunikačního úřadu bezplatně stáhnout čísla Poštovního věstníku, který mimojiné podobně informuje i o jednotlivých emisích poštovních cenin. Nezřídka se jedná o zajímavé povídání. Nám ovšem pro tentokrát postačí pokochat se vizuálně.
Králíci z klobouku Bob a Bobek letos zazářili jako maskoti domácího Mistrovství světa v ledním hokeji a není tedy divu, že se objevili i na poštovních známkách určených především dětem. Letní verzi známky s králíky na člunu i zimní hokejovou vytvořil výtvarník Alex Dowis, který se po smrti Vladimíra Jiránka v roce 2012 stal pokračovatelem jeho díla.
Známka vlevo připomíná, že Plzeň je pro letošní rok Evropským městem kultury. Známka vpravo je součástí celoevropské emise zaměřené na proslavené hračky v jednotlivých státech. Za Českou republiku byla vybrána legendární kovová stavebnice Merkur.
V únoru přibyly na poštách a v trafikách také dvě nové známky ze série „Historické dopravní prostředky“. Na jedné z nich se skví vůz průkopníka českého automobilismu Josefa Waltera (Walter 6B), druhá vyobrazuje letadlo Metoděje Vlacha, prvního Čecha, který kdy zkonstruoval letadlo vlastní výroby.
Nesmrtelný Večerníček má svůj domov na televizních obrazovkách již 50 let a k tomuto jubilejnímu výročí dostal i on příležitost objevit se na poštovní známce. Speciální známka byla vydána také ku příležitost letošních Velikonoc – nachází se na ní zajíc v obleku číšníka s pomlázkou a tácem s vejci. Autorem grafiky je známý český výtvarník Jiří Slíva.
Mezi další z významných momentů letošního roku patří také světová výstava EXPO 2015, jež se tentokrát koná v italském Miláně. Český pavilon zaujme především neotřelou a praktickou modulární konstrukcí umožňující snadnou demontáž a také chytře zakomponovaným bazénem. Především filatelistům pak udělá radost speciální známka upomínající na VI. Mezinárodní filatelistickou výstavu Euregia Egrensis, která se uskutečnila v Chomutově.
Obraz „Hlava dívky“ německého malíře Hanse von Aachena již není k vidění pouze v obrazárně Pražského hradu, ale také na českých poštovních známkách. Von Aachen působil na dvoře císaře Rudolfa II. – a to nejen jako umělec, ale také jako účastník různých diplomatických a obchodních misí. Známka ze série „Osobnosti“ letos připomíná 600. výročí upálení katolického reformátora Mistra Jana Husa ve švýcarské Kostnici.
Mistrovství světa v ledním hokeji má vyjma Boba s Bobkem také vlastní známku. Navrhla ji studentka Střední odborné školy grafické Kateřina Podoláková a nachází se na ní vlajky všech účastnických týmu turnaje stylizované do tvaru hokejových holí. Sérii známek „Krásy naší vlasti“ byla posílena o největší zříceninu v ČR vůbec – hrad Rábí. Odborníci si jej pamatují jako hrad, který měl svého času jeden z nejrozsáhlejších opevňovacích systému v Evropě, laikové pak za školních lavic jako místo, při jehož obléhání přišel Jan Žižka o druhé oko.
Mezi osobnosti, které se dočkaly „nesmrtelnosti“ v podobě zvěčnění na poštovních známkách, se letos zařadil předloni zesnulý výtvarník a grafik Oldřich Kulhánek, autor mnoha českých známek a bankovek. Identické pocty se dostalo také skladatelce a dirigentce Vítězslava Kaprálová. Talentovaná umělkyně mimojiné ve třiadvaceti letech dirigovala orchestr BBC, ale dlouhých let jí nebylo přáno – zemřela v roce 1940 na tuberkulózu, kdy jí bylo pouhých 25 let.
Sbírky letos může obohatit i nadmíru pěkná známka prof. Dušana Kállaye, vyobrazující Karlův most s poštovními skřítky v popředí. Sérii „Technické památky“ rozšířila známka „130 let Moldavské dráhy“. Ta nemá nic společného s nejmenovanou post-sovětskou republikou, ale upoutává na výročí založení železniční tratě v severních Čechách mezi Mostem a Moldavou, přezdívané také „Teplický Semmering“.
Přehled známek dosud vydaných v letošním roce uzavřeme tématickou sérií „S nimi přišla svoboda“, která vyobrazuje válečné stroje, s jejichž přispěním bylo v roce 1945 osvobozeno Československo od nacistické okupace. O návrh známek se podělili designéři Václav Zapadlík a Pavel Sivko.