404 Not Found.

Ani v online tiskárně se neobejdete bez skalpelu – aneb rok v Reptisk.cz

0002884Někdo si ze svého zaměstnání odnese spoustu profesních zkušeností a příjemné zážitky, jiný zase žaludeční vředy a sociální fobii. V tomto netradičním příspěvku bych se chtěl podělit nejen o to, jaké to bylo, strávit rok v online tiskárně Reptisk.cz, ale také trochu o tom, jak to dnes v podniku podobného typu může fungovat.

 

Hozen do polygrafického rybníku

Do Reptisku jsem nastoupil v říjnu 2014 na pozici PR/marketingového asistenta. Nutno říci, že mé anagžmá bylo spíš dílem předchozí externí spolupráce, než dlouhého profesního životopisu. Mohu se sice ohánět delší praxí v regionálním tisku a jiných online médiích, ovšem mé zkušenosti ze světa reklamy a online marketingu nebyly valné. Bylo tedy jasné, že zejména ze začátku se na dané pozici budu spíše zaučovat, abych pochopil marketingovou strategii firmy a vůbec nepsaná pravidla online džungle – a abych byl schopen datlovat do klávesnice věci, jimiž způsobím více užitku, než škody.

Brzy jsem pochopil, že když mi před přijetím zdůrazňovali „Reptisk je malá, rodinná firma“, neměli tím na mysli angažování rodinných příslušníků jako v orientálním nepotismu, ale celkovou atmosféru. Jeden příklad za všechny – na expedičním oddělení jsem potkal paní, které mi v době, kdy jsem byl školákem a Reptisk ještě provozoval i prodejnu kancelářských potřeb, prodávaly tužky, sešity a věčně demolovaná kružítka. Lidí, kteří v Reptisku pracují okolo dvou dekád, by se našlo hned několik. Svědčí to jednak o tom, že není těžké si Reptisk oblíbit, jednak o tom, že v rámci firmy narazíte na lidi s detailní znalostí podniku, sortimentu a podobných věcí.

Kde jinde, než ve firmě s rodinnou atmosférou, byste mohli strávit půl dne tvorbou bláznivého videa?

Páska – přítel člověka

Reptisk.cz je hybridní ofsetovou i digitální tiskárnou orientující se především na online prodej. Předcházející věta by mohla vzbudit dojem, že taková tiskárna vypadá jako kokpit lodi Enterprise s výrobní linkou, kde se z jedné strany cpou papíry a ze druhé vyjíždějí hotové brožury, knihy či origami. Leč není tomu tak – i s novými, moderními stoji na tisk a dokončující zpracování se neobejdete bez „staré dobré ruční práce“. Strávíte-li nějakou chvíli ve výrobě, stane se vaším velkým kamarádem skalpel, kobercový nůž, metr, fólie či oboustranná lepící páska. Tohle není známkou žádného zpátečnictví, existují zkrátka věci, který vám žádný stroj neudělá.

Ona „ruční práce“ pro mě byla zpestřením zejména v předvánoční sezóně, kdy bývá tradičně každá volná ruka potřeba ve výrobě. Týká se to všech a troufnu si říct, že určitým způsobem to posiluje kolektiv. Obchodní zástupkyně řeže na plotru a vedle ředitel firmy asistuje lidem z výroby v polepu velké cedule. O kousek dál vážou zkušené ruce nekončící příliv kalenářových listů a do toho si vy snažíte najít metr čtverečný místa na stole, ať můžete začít kompletovat vánoční přání. Pozitivní je, že ani v těchto situacích většinou nikdo nepropadá panice a neztrácí smysl pro humor – prostě se přepne na rychlejší obrátky, aby klient dostal zakázku včas. Je to automatické a nikomu se to nemusí říkat.

Oáza oboustranné ochoty

Časy „frmolu“ pak logicky musí někdy kompenzovat také dny, kdy se vše stíhá a hladce odsýpá. To pak není problém, aby se část firmy zastavila u sledování biatlonového závodu na kalibrovaném grafickém monitoru, nebo si člověk zašel na oběd o kilometr dál, než je zvykem, poněvadž mu zrovna lahodí aktuální menu. Sem tam jsme se s mladší generací kolegů odreagovali po práci vzájemným střílením do svých virtuálních avatarů v počítačových hrách hraných po síti. Když kdokoli potřeboval něco vyřídit v rámci pracovní doby, vždy se potkal se vstřícností a ochotou. Výhodou rodinné firmy je lidskost a benevolence, s níž se ve světě svázaném korporátními pravidly málokdy setkáte.

A co se mých reklamních zkušeností týče? V průběhu jednoho roku jsem za asistence Reptisku nabral zkušenosti jak v reklamním psaní, tak v disciplínách, o nichž jsem předtím měl pouze mlhavé ponětí – jako PPC reklama či linkbuilding. Nebýt jiných životních plánů, s Reptiskem bych se rozhodně neloučil. Nepřísluší mí zpatra doporučovat, abyste se přestěhovali do (byť krásných) jesenických hor a začali pracovat pro Reptisk, ale přál bych si, aby vám v paměti utkvěla jedna věc. Když jednáte s Reptiskem, jednáte s rodinnou, férovou firmou, kde lidé své práci rozumí a v níž jsou spokojeni. Já to mohu potvrdit zevnitř – a tisíce klientů zvenčí.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.