404 Not Found.

8 nástrojů na úpravu fotek online a zdarma

nahledPotřebujete provést rychlou úpravu obrázku, ale nechcete stahovat a instalovat žádný program? Rádi byste si vyrobili stylovou koláž a dali si ji na facebook jako úvodní fotku? Nebo snad potřebujete odstranit červené oči z rodinné fotografie, ale zrovna sedíte v kanceláři a nevíte, jak na to? Všechny tyto zapeklité situace mají společné řešení – využít služeb některého z mnoha online obrázkových editorů.

Přestože každý z editorů nabízí trochu jinou škálu možností a prvků, výhody, jenž sdílejí, lze snadno vyjmenovat. Jsou dostupné z jakéhokoli počítače s připojením k internetu a ve většině případů naprosto zdarma. Není nutné je stahovat ani instalovat.  Jejich uživatelské prostředí bývá vstřícné a přístupné laickým uživatelům, škála funkcí je pečlivě vybírána tak, aby obsahovala nejužitečnější a nejpoužívanější nástroje. Navíc bývají flexibilní a přizpůsobují se moderním komunikačním nástrojům, u mnoha z nich tedy najdete speciální šablony na výrobu fotek optimalizovaných pro Facebook či Twitter, možnost aplikace filtrů ála Instagram či vkládáni rozličných samolepek.

Online editory samozřejmě mají i své drobné nedostatky. Patří mezi ně kupříkladu pomalejší odezva, nemožnost upravovat fotky obrovských rozměrů, limitované možnosti výstupního formátu či přítomnost reklamy u některých z nezpoplatněných editorů. Také omezená paleta nástrojů může být někdy nevhod. Potřebám běžného uživatele by však online editory měly plně dostačovat.

Níže naleznete přehled vybraných nástrojů na úpravu fotografií, které si spustíte zdarma přímo v prohlížeči.  Dozvíte se, jakému typu uživatelů jsou určeny a co se s nimi dá dělat.

PiZap (www.pizap.com)

picZap

PiZap je nástrojem orientovaným spíše na začátečníky, kteří se úpravou fotek chtějí bavit. Je dosti orientován na sociální sítě a obsahuje speciální šablony, které uživateli umožní vytvořit si kupříkladu profilovou fotku na Facebook či Twitter či rozličné koláže použitelné jako úvodní fotky.  Podporuje vkládání fotografií ze sociálních sítí a disponuje širokou škálou samolepek (většinou free), filtrů a možností vkládání „meme“ textů.  Pestrá škála možnosti snadno vyvažuje nepříliš vzhledný interface.

PicMonkey (www.picmonkey.com)

PicMonkey

Ještě širší paletou nástrojů pro běžného uživatele disponuje PicMonkey, které si navíc připisuje i výhodu za příjemnější uživatelské prostředí. Fotografie lze opět upravit pomocí přednastavených, ale regulovatelných efektů měnících barevnost, texturu, tón či náladu, obohatit ji textem (PicMonkey nabízí bohatý výběr fontů) či samolepkami. Novinkou je speciální sekce nástrojů zaměřená na retušování portrétů – zdarma jsou k dispozici například efekty vyhlazující vrásky, bělící zuby či simulující oční stíny. Možnost vytvářet koláže či provázanost se sociálními sítěmi působí v tomto kontextu  jako samozřejmost.

BeFunky (www.befunky.com)

BeFunky

Zdatnou konkurencí pro výborné PicMonkey představuje editor BeFunky, který by měl taktéž padnout „do ruky“ i začínajícím uživatelům. Byť BeFunky nedisponuje například nástroji pro vytváření koláží, v ostatních parametrech nepokulhává.  U široké řady filtrů a efektů je hned v menu zobrazen jejich náhled, takže máte představu o tom, jak výsledek může vypadat, ještě před aplikací. Opět jsou k dispozici základní retušovací nástroje i slušná kolekce dekorativních prvků. Část obsahu je u BeFunky zpoplatněna, ale opět platí, že i to, co je zdarma, poskytuje dostatek prostoru pro kreativitu uživatele.

Pics.io (edit.pics.io)

Pics.io

Pics.io není určen pro ty, kteří by si s fotkami  chtěli vyhrát a oblepit je samolepkami, ale jedná se o velice užitečný nástroj pro ty, kteří potřebují online a rychle provést pár základních úprav – například doladit jas, kontrast či saturaci. Dvě nezanedbatelné výhody – ke spuštění nepotřebuje Flash Player a dokáže pracovat s fotkami až do velikosti 32 Mpix. Vyjma editoru poskytuje také službu pro sdílení fotek a online konvertor z RAW formátu, za poplatek také cloudové úložiště fotografií. Vše nasvědčuje tomu, že by služby nabízené Pics.io mohly být k užitku třeba fotografům na cestách.

Photoeditor.cz (www.photoeditor.cz)

Photoeditor.cz

Lidem, kteří jsou závislí na uživatelském prostředí v českém jazyce, se také nabízí alternativy. Photoeditor sice není žádnou hitparádou, co se počtu funkcí i vizuálního zpracování týče, na ty nejbanálnější věci ale postačí. Chce-li tedy uživatel upravit některé základní parametry nebo obohatit fotografii o text, rámeček či komiksovou bublinu, může tak učinit online i na webu v českém jazyce, což pro někoho může být nezanedbatelnou výhodou. Jen pozor na velké fotografie – Photoeditor nepodporuje nahrávání souborů o větší velikosti, než 2 MB.

Pixlr (apps.pixlr.com/editor)

Pixlr

Za absolutní špičku mezi online editory, co se možností a dosažitelné úrovně grafické práce týče, lze považovat Pixlr. Už samotný pohled na spuštěnou aplikaci dává tušit, že Pixlr se snaží více přiblížit profesionálním grafickým programům ála Adobe Photoshop. Má obdobnou sadu kreslících nástrojů, která umožňuje v editoru reálně tvořit. Na rozdíl od mnoha dalších online editorů umí zobrazit náhled použitého efektu ještě předtím, než jej aplikuje a eviduje také historii použitých úprav. A co je úplně nejlepší – zvládá pracovat ve vrstvách! Z objektivního hlediska je Pixlr jasnou jedničkou, ovšem jeho komplexnost může být pro začátečnického uživatele i jeho nevýhodou. Kdo se necítí na práci ve Photoshopu, nebude chtít upravovat fotky ani v Pixlru.  Pro nerozhodnuté uživatele může být pomyslným jazýčkem na vahách fakt, že Pixlr funguje v 25 jazykových mutacích včetně češtiny.

iPiccy (www.ipiccy.com)

Ipiccy

Poměrně slušnou nabídku možností včetně několika pokročilých nabízí také editor iPiccy. Od obligátních efektů a filtrů přes paletu kreslících nástrojů až po možnost vkládání textových prvků  a samolepek – ze základních možností iPiccy nic nechybí. Dokonce podobně jako Pixlr umožňuje i práci ve vrstvách, dělá to ovšem značně nešikovněji. V porovnání s ostatními editory také působila aplikace na flashové bázi o něco pomaleji a neohrabaněji.  Jako kompromis mezi základním a pokročilým editorem je ovšem iPiccy přijatelné.

Photoshop Express (www.photoshop.com/tools)

Photoshop Express

Ani samotná firma Adobe se nenechala zahanbit a předkládá uživatelům zdarma online obdobu populárního Photoshopu. Na první pohled zaujme elegantním vizuálem (s možností přepnutí do fullscreenu) a kompromisní paletou nástrojů kombinující jak nástroje na úpravu fotografií, tak dekorace v podobě samolepek či rámečků. Na pohled druhý je ovšem zřejmé, že nevyniká ani v jednom – paleta nástrojů je bohatší a profesionálnější u Pixlru, dekorací obsahuje Photoshop Express také mnohem méně, než některé výše zmíněné editory, které se právě na tyto uživatelské hrátky specializují. Překážkou může být pro mnohé také fakt, že editor podporuje pouze JPEG formát.

Náš výběr si samosebou nedělá nárok na úplnost – existuje řada dalších online nástrojů, které jsou taktéž zdarma a které se vám mohou líbit více. Individuální drobnosti, každý přírůstek v nabídce filtrů, vstřícnost a intuitivnost uživatelského prostředí  – to všechno jsou faktory, které mohou podstatně ovlivnit váš výběr. Naše doporučení by ovšem znělo následovně: Jste-li nenáročným uživatelem, který chce své fotky zkrášlovat, zdobit a vylepšovat třeba pro účely vystavení na sociálních sítích či „jen tak pro radost“, sáhněte po PicMonkey. Pokud potřebujete alespoň provizorní náhradu profesionálního grafického software, vaše potřeby nejlépe uspokojí Pixlr.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.