404 Not Found.

7+1 otázek pro: Radek Škrobánek – Oblastní manažer prodeje Antalis – Morava

Radek Škrobánek

Radek Škrobánek

Na naše dnešní otázky odpovídal Radek Škrobánek, oblastní manažer prodeje společnosti Antalis – jednoho z největších dodavatelů papíru v ČR. A také majoritního dodavatele papíru pro naši tiskárnu. S více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje papíru se jedná o jednoho z nejpovolanějších odborníků na tuto problematiku. Jaký papír by vám doporučil? A na co si dát při výběru papíru pozor? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Jak jste se dostal k prodeji papíru pro polygrafický průmysl?
Po několika letech, kdy jsem pracoval v oddělení nákupu firmy SMOZA, velkoobchod papírem (předchůdce společnosti Antalis) a přesídlení ředitelství firmy do Prahy, jsem obdržel nabídku pracovat jako Oblastní manažer prodeje pro region Morava.

Pro kvalitní tiskovinu je nezbytný kvalitní papír. Jak zajišťujete a kontrolujete kvalitu vašich papírů?
Společnost Antalis spolupracuje s renomovanými světovými výrobci papíru (Pozn. redakce: například UPM, Mondi, Sappi, Arjowiggins) a papír je vyráběn na nejmodernějších papírenských strojích. Každá výrobní šarže je testována v laboratorních podmínkách, papír musí splňovat předepsané parametry a prochází důkladnou výstupní kontrolou. Další testy jsou prováděny v reálných podmínkách, a to nejen tiskové zkoušky, ale i další techniky zpracování. Pozitivní hodnocení kvality papíru našimi zákazníky a marginální podíl reklamací je pro nás tou nejlepší zpětnou vazbou.

Jaký druh papíru byste doporučil pro kvalitní ofsetový a jaký pro digitální tisk?
Pro kvalitní ofsetový a digitální tisk bych doporučil povrchově velmi kvalitně upravené papíry, tzv. natírané, kdy lze jednotlivými tiskovými technologiemi dosáhnout velmi vysoké kvality tisku. Pro ofsetový tisk by to byl materiál Novatech, u digitálního tisku by se jednalo o materiály Image Digicolor nebo Digigreen. (Pozn. redakce – zajímají vás tyto typy papírů? Napište nám a pošleme Vám zdarma vzorník. Druhou možností je objednat si naše letáky)

Jak je to s recyklovaným „ekologickým“ papírem? Je jeho složení opravdu o tolik jiné než např. u kříd?
Recyklovaný papír je vyrobený z druhotných surovin, resp. sběrového papíru a tomu odpovídá jeho složení. Každou recyklací se délka jednotlivých vláken zkracuje, což má za následek nižší kvalitu suroviny a následně finálního výrobku. Proto se přidává do recyklovaných papírů i určitý podíl vláken z prvovýroby, podle toho, zda finálním výrobkem je papír pro další tisk, např. novinový nebo papír určený k balení, výrobě krabic apod. Sběrový papír pro recyklaci se různě třídí podle druhu papíru, podílu tiskařské barvy atd. a ten nejkvalitnější se používá v některých případech i jako podložka pro natírané papíry, tzv. křídy.

Jaké bude podle vás další směřování polygrafického průmyslu, co se týče papíru? Vidíte nějaké trendy?
Jednotlivé druhy papíru a jejich prodejnost je ovlivňována situací na trhu a poptávkou po výrobcích z těchto materiálů. Například tzv. křídy a ofsety jsou relativně stabilní komoditou, ale trh se samopropisujícími papíry má klesající tendenci, a to především z důvodu snižujícího se počtu jehličkových tiskáren. Pohlednicového kartonu, primárně na tisk pohlednic a blahopřání, se spotřebovává také výrazně méně než v minulosti, ale tento materiál nalezl úspěšné využití v obalovém průmyslu pro výrobu krabiček na léky, kosmetiku, drogerii apod. Nové trendy registrujeme v materiálech, které se soustředí na úzké skupiny zákazníků nebo individuální prezentaci. Jedná se o speciální materiály pro digitální tisk nebo různé druhy kreativních papírů.

Jak moc ovlivňuje vlastnosti papíru a tedy i výsledného tisku jeho skladování?
Jelikož je papír vyroben z dřevěných vláken, jeho skladování a působení vnějších vlivů je velmi důležité pro výsledný tisk a další zpracování. Papír musí být skladován v prostorách, které splňují přesně definované podmínky. Před tiskem a dalším zpracováním musí být papír dostatečně aklimatizován. Jen tak lze dosáhnout vysoké kvality tisku a bezproblémového zpracování. Velmi rizikovým je zimní období a období s vysokou relativní vlhkostí.

Mnoho našich klientů má rádo nejrůznější kreativní papíry. Máte nabídku i pro veřejnost?
Sortiment kreativních papírů naší společnosti je velmi široký. Jedná se o materiály různého složení, povrchových úprav, barevnosti, struktury a mnoha oblastí použití. Pro širokou veřejnost, studia, designéry apod., provozujeme tzv. showroom Le Papier v Praze na Vinohradech (mapa zde), kde se s těmito materiály může veřejnost seznámit a prodej je již od jednoho archu a to přímo na místě nebo prostřednictvím zasilatelské služby v případě, že je zákazník mimopražský a kreativní papír si vybral z široké škály dostupných vzorníků v tiskárnách, reklamních agenturách atd.

Prodejna grafických papírů Le Papier

Prodejna grafických papírů Le Papier

Poslední otázka-na jaké stolní tiskárně vy osobně tisknete?
Přímo v kanceláři mám stolní tiskárnu HP LaserJet. Doma tiskneme na multifunkčním zařízení Lexmark.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.