404 Not Found.

7+1 otázek pro: Martin Valenta, spolumajitel Valentadesign.cz

Martin Valenta

Martin Valenta

Přinášíme rozhovor s Martinem Valentou, spolumajitelem internetové agentury ValentaDesign s.r.o., kde má na starosti grafiku, použitelnost u e-commerce projektů. Martin redesignoval například portál Centrum.cz, dvojky českého internetu, nebo velmi úspěšné e-shopy NaLedě.cz (jeden z prvních responsivní e-shopů v ČR) a Elnino.cz (nejkvalitnější internetová parfumerie).

Co tě přivedlo na cestu webového designéra?
Začátkem nového tisíciletí jsem se díky škole věnoval 3D a střihu videa. Díky tomu jsem získal ve čtvrťáku první práci. Webům jsem se naplno začal věnoval až ve firmě svého nynějšího společníka. V roce 2007 jsem se v GMC Software technology dostal k UX, které zásadně změnilo můj pohled k potřebám klientů a jejich zákazníků. Do té doby jsem spíš omalovával než navrhoval.

Grafický design je velmi dynamický obor. Jakým způsobem sleduješ aktuální trendy?
Považuji za nezbytné, aby se grafici vzdělávali i v jiných oborech, které s webovou tvorbou souvisejí. Nemusejí do podrobna, stačí znát principy a souvislosti. Doporučuju sledovat na twitteru ux a marketingovou komunitu a také navštěvovat různé workshopy. Z webů se pak inspiruji na pinterestu nebo behance.net.

Je nějaký projekt, který tě v poslední době zaujal po odborné stránce?
Mám rád projekty, které mají přesah do reálného světa. Není to novinka, ale hned mě napadly fitbit.com, nest.com a munchery.com. Momentálně pracujeme na nové službě ChytrýBalík.cz. Díky ní nemusejí lidé chodit na poštu, ušetří nervy a čas. Za 119 korun k vám domů nebo do práce přijede kurýr vámi vybrané spediční společnosti, převezme balík a odveze jej adresátovi. Podle mě skvělá služba, kterou budeme po spuštění dále rozvíjet a těším se až budu moct zveřejnit, jaké metody jsme pro zvyšování konverze použili a jaké byly výsledky.

Podle čeho ty osobně vybíráš dodavatele tisku, u kterého tiskneš nebo kterého doporučuješ klientům?
Předně se zajímám o reference a přístup. Pokud jsem spokojen, řeším termín dodání a cenu. Problém většiny tiskáren vidím právě v jejich přístupu. Očekávají, že klient má odborné znalosti tisku a otravuje je vysvětlovat např. rizika při použití parciálního laku. V RepTisku máte sice na nejčastější otázky sepsané články, ale přesto se klientům ochotně věnujete po telefonu.

Na jakou svou realizaci jsi hrdý/vzpomínáš ať už v dobrém či zlém?
Rozhodně je to e-shop Nalede.cz. Dosud jsem pro něj navrhnul zhruba 60 stránek včetně newsletterů, designu faktur nebo speciálních stránek pro akce jako jsou vánoce a výprodeje. V soutěži WebTop100 obsadil o půl bodu 2. místo a pro nás to je velmi ceněné uznání naší práce.

Dále skvěle se nám spolupracuje s Originální.cz, kde jsme jejich obchodníkům pomohli zrychlit proces sestavování nabídek. Ve výsledku se úspora vyrovná nákladům na jednoho obchodníka. Vždy se klientům snažíme pomoci nejen s vytvořením e-shopu, ale především jim zefektivnit práci. Krabicové řešení firemní procesy nereflektuje, proto děláme pouze řešení na míru.

Co by jsi poradil klientům, kteří hledají grafika. Podle čeho mají vybírat a hodnotit a na co si dát pozor?
Nejlepší je dostat doporučení. Pokud jej nemáte, nezbývá než projít portfolia grafiků. Samozřejmě se můžete podívat jen na úvodní stránky nebo třeba finální loga, které má v portfoliu, ale moc vám to neřekne. U webového grafika si vyžádejte návrhy konverzních stránek a u logo designera aplikace loga na merkantiliích.

A je něco, co by klient rozhodně neměl při tvorbě grafiky dělat? Dejme lidem návod, jak grafikům co nejlépe ztrpčit život.
Při jakékoliv tvorbě je důležitý dialog. Pohled klienta vám objasní nejen specifika jejich oboru, ale také vám ukáže jejich úzký pohled v rámci businessu. Grafik musí sám chtít poznat své klienty. Proto moje rada zní, buďte k tvůrcům vašeho webu otevření a sdílní, protože jen taková spolupráce posune vaši firmu dopředu.

Na jaké tiskárně doma tiskneš?
Je to laserový černobílý Canon, model nevím. Ale už to má za pár, protože nekomunikuje s Macem a poslední zařízení s Windows je pomalu na konci své životnosti. Takže bych spíš potřeboval doporučit novou :)

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.