404 Not Found.

7+1 otázek pro: Martin Novotný, majitel Grafie CZ

Martin Novotný

Martin Novotný

Martin Novotný je jméno, které není třeba v české polygrafii příliš představovat. Majitel společnosti Grafie CZ, české nezávislé certifikační agentury, vydavatel Novin pro grafický průmysl a velký propagátor tisku. Nebo jak on říká – tištěné reprodukce textu a obrazu. V našem rozhovoru vyjadřuje jasné názory na technologické směřování polygrafie a také vysvětluje, proč je pro jeho noviny důležité, aby byly tištěné.

Jak vy osobně hodnotíte nové technologické trendy – nástup inkjetových strojů, nanografii atp?

Jsem dlouhodobým propagátorem inkoustového tisku. Známe totiž všichni kvalitu, kterou lze inkoustovým tiskem dosáhnout. Příkladem jsou tiskárny pro tisk fotografií. Je jenom otázkou času, kdy budou dořešeny rychlosti statických hlav a dokonalá receptura inkoustů, které bude možné aplikovat na běžné papíry. Do roku 2020 bude produkční inkoustový tisk rozhodně jeden z dalších tiskových hráčů při reprodukci obrazu a textu.

Současná polygrafie je poměrně dynamicky se vyvíjející obor. Nicméně je nejasné, jakým směrem se bude ubírat. Zda cestou velkých dodavatelských center nebo posilující rolí lokálních tiskáren. Možností je samozřejmě i příchod zcela nového hráče na trh ze zahraničí. Jaký je Váš názor?
Jsou polygrafické produkty, pro které je centrální tisková produkce jako udělaná, tj. např. direkt maily, transakční tiskoviny, fotoknihy, fotobrazy, knihy, skripta, časopisy, obaly atd. Pak jsou produkty, které jsou typické pro lokální poskytovatele tiskových služeb jako např. velkoplošný tisk reklamních tiskových produktů s následnou adjustáží, lokální periodika atd.

Vaše Noviny pro grafický průmysl jsou z hlediska použitých technologií i přístupu velmi zajímavé. Můžete pro naše čtenáře více rozvést koncept?
Noviny pro grafický průmysl jsou určeny pro odbornou i laickou veřejnost, které se zajímá o reprodukci obrazu a textu tiskem. Nyní jsou kromě obsahu také nositelem i praktické ukázky aktuálně nastupující inkoustové technologie – produkční inkoustový tiskový stroje roll-to-roll. Letošní číslo NGP 17 jsme dokonce vytiskly na absolutní tiskové novince – archový B2 inkoustový produkční tiskový stroj. Takže až to rozjede Benny Landa s nano technologií, tak budeme mít ukázku i z této technologie. Už se těším!

Co Vás vedlo k tomu, že jste se rozhodli nevydávat elektronickou verzi?
Propagujeme tisk. Budeme tedy informace tisknout. Digitální verze ovšem máme. Každé vydání lze koupit ve verzi PDF dokumentu. Nyní máme asi 10 předplatitelů digitální verze.

Kromě vydávání NGP má Grafie i mnoho dalších aktivit. Mezi ně patří například certifikace. V čem podle Vás spočívá přínos pro klienta tiskárny?
Vydavatel Novin pro grafický průmysl, společnost GRAFIE CZ, pomáhá klientům optimalizovat nastavení na tiskovém stroji či provádět jeho kalibraci s následnou charakterizací v podobě ICC profilů. Kromě toho jako nezávislý subjekt na trhu ČR provádí měření tiskových výstupů z konvenčních i digitálních tiskových strojů a výsledky porovnává s normami ISO 12647-2 a ISO 12647-7. V případě shody výstupní tiskové kvality s parametry uvdenýmy v normě vydává GRAFIE CZ certifikát o shodě. Tento dnes velmi často slouží k prokázání kvality tiskových technologií používaných při realizaci komerčních tiskových zakázek. Současně je pro majitele společností důkazem, že právě jejich tiskové zařízení odpovídá aktuálních tiskovým standardům používaným ve světě.

Naši čtenáři se s Vámi mohou často potkat na nejrůznějších konferencích. Jsou nějaká zajímavé akce, na které byste je chtěl pozvat?
Nyní připravujeme odbornou mezinárodní konferenci o UV tisku na obalech a tiskovinách. Je určena odborníkům z polygrafie a reklamy. Jedná se v oblasti konvenčních i digitálních inkoustových technologií o nejintenzivněji nastupující trend při reprodukci obrazu a textu. Na konferenci vystoupí celá řada odborníků z řad dodavatelů UV technologií a spotřebních materiálů pro UV a v panelových diskuzích pak několik odborníků, kteří již úspěšně provozují UV tisk nebo UV zušlechtění při tisku. Konference se koná 27. 2. 2014 v Brně a podrobnější informace naleznete na www.uv2014.com

Polygrafie jako celek je velmi silně automatizovaný obor, který vyžaduje velké propojení s IT. Vidíte v této oblasti nějaké trendy? Bude do budoucna běžné mít v každé tiskárně kromě tiskaře i například programátora?
IT specialistu, programátora, dispečera/operátora W2P, operátora digitálních tiskových zařízení, projektového manažera, technologa, manažera kvality…

Poslední, bonusová otázka-na jaké stolní tiskárně vy osobně tisknete a proč jste si ji vybral?
Pro osobní potřebu využívám stolní černobílou tiskárnu A4 Xerox Phaser 3140, pro běžný tisk administrativních dokumentů a pro příležitostní tisky z internetu nebo z e-mailu a dospívající mládež tiskne školní a semestrální práce. Nízká spotřeba toneru i energie, očekávaná kvalita, rozumná cenová dostupnost, snadná obsluha a velmi rychlá připravenost k tisku.

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.