404 Not Found.

6 užitečných nástrojů na rozpoznávání fontů

nahledV nepřeberné džungli fontů je občas dosti složité se vyznat. Poznat konkrétní font mezi miliony existujícími je pak úkol, kterého se – nepočítáme-li nejznámější typy písem – může se ctí zhostit jen zkušený grafik či typograf. Naštěstí existují softwarové nástroje, díky kterým může fontu přijít na jméno i laik, ať už se snaží rozpoznat font na webu, či z obrázku. Vybrali jsme pro vás ty nejužitečnější z nich.

Rozpoznávání fontů z obrázku

WhatTheFont

whatthefont

WhatTheFont je suverénně nejstarším webovým nástrojem na rozpoznávání písem – průběžně se zdokonaluje již od roku 1999 a se svými mladšími bratry drží bez problémů krok. Princip je jednoduchý – na server nahrajete obrázek s kusem textu (snažte se pokud možno o co nejčistější a nejlépe oříznutý), pomůžete s ruční identifikací písmen a eventuálnímu oddělení nadbytečností a pak už se můžete jen probírat výsledky. Vyjma toho, že se vám web pokouší najít přesnou shodu, vám také doporučí podobné alternativy mezi fonty, což se hodí při hledání grafické inspirace.

WhatFontIs

whatfontis

Na velmi podobné bázi funguje i další server whatfontis.com. Ve srovnání s WhatTheFontem generuje v zásadě podobně relevantní výsledky, ale disponuje i funkcemi, které u prve zmíněného nenajdete. Například k prozkoumání textu na obrázku vám stačí jeho URL, nemusíte jej přímo stahovat a opětovně nahrávat. WhatFontIs umí taktéž filtrovat výsledky dle toho, zda se jedná o komerční či free fonty, což potěší zejména ty designéry, kteří by rádi našli bezplatnou alternativu existujícího placeného fontu.

Rozpoznávání fontů na webu

Co se rozpoznávání fontů na internetových stránkách týče, jedná se o o něco snazší záležitost. Informace o použitých písmech se dá najít ve zdrojovém kódu stránky, ovšem dohledat ji může být martýrium. Existuje ovšem řada rozšíření a záložkových aplikací, které vám práci velmi usnadní a urychlí.

Fount

fount

 

Fount není rozšířením v klasickém slova smyslu – jedná se spíše o JavaScriptovou aplikaci, která se spouští ze záložek v prohlížeči – ideálně z lišty. V prohlížeči pak pouze stačí přejít na stránku, kde si přejete identifikovat nějaký typ písma, rozkliknout si link schovaná v záložce a – voilá – kurzor se vám změní na jiný ukazatel a při kliku na písmo vyskočí nenápadná tabulka, která vám ukáže název fontu, jeho parametry a dokonce ještě připojí link na Google Fonts. Obsluha je nenáročná, spolehlivost vysoká a výhodou je i fakt, že narozdíl od rozšíření můžete Fount používat ve více prohlížečích – Internet Exploreru ve verzi 8 a výše, Chrome, Firefoxu i Safari.

Type Sample

typesample

Type Sample funguje na stejném principu, jako výše zmíněný Fount, vyjma „záložkové aplikace“ se ovšem dá pořídit i jako rozšíření do Chromu. Nenechte se odradit minimalistickým vzezřením – aplikace doopravdy nabízí vše potřebné.  Ke cti aplikaci Type Sample svědčí také možnost napsat si ve zjištěném fontu rovnou vzorek a okamžitě jej uložit, byť tato funkce již vyžaduje přihlášení přes Twitter. Jednoduchý nástroj se může stát skutečně účinným pomocníkem při identifikaci fontů na internetu.

WhatFont

whatfont

Také WhatFont funguje dvojím způsobem – ať už jako záložková aplikace, nebo rozšíření, které lze nainstalovat do Chrome a Safari. Po kliknutí na font se zobrazí elegantní černý infoboxík, který kromě základních parametrů jako název a velikost fontu umí zjistit a zobrazit i některé další vlastnosti, jako je například barva písma (s volitelnými způsoby zobrazení kódu barvy.). Pokud jste velmi sdílní, můžete identifikovaný font zobrazit prostřednictvím rozšíření rovnou na Twitteru, byť si troufám tvrdit, že počty followerů vám to rozhodně nezvýší.

Font Finder

font finder

Uživatelé Firefoxu možná nedosáhnou na tolik rozšíření, jak uživatelé jiných browserů, ovšem vzhledem k existenci Font Finderu toho ani nemusí příliš litovat. Rozšíření prohlížeče přidává do right-click menu strom Font Finder, který umožňuje jakoukoli část textu označit, identifikovat její parametry a výsledné info pohodlně zkopírovat do schránky. To je však pouze začátek – pokročilejší uživatelé mohou prostřednictvím Font Finferu kupříkladu testovat své webové layouty. Font Finder umožňuje označený text měnit a nahrazovat, přičemž změny jsou samozřejmě vratné a spraví je jediný refresh. Odpadá nutnost vrtat se v kódu pokaždé, když hledáte vhodný font pro prvek stránky. Šikovný to nástroj!

BONUS – Linotype Font Identifier

linotype

Linotype Font Identifier není nástrojem, který by bylo možné doporučit kupříkladu na identifikaci fontů na webu, je však natolik kuriózní, že si vysloužil alespoň zmínku v našem přehledu. Nepracuje totiž na principu nějaké softwarové analýzy obrázku či zdrojového kódu – zkrátka vás naviguje labyrintem otázek, na jehož konci by měl být správný font. Zadáte několik písmen (třeba ta, co vidíte v logu firmy) a dál už jen odpovídáte na otázky typu „Jak vypadá serif u písmena k ?“ doplněné o ilustrační obrázky. Nevýhodou je, že proces je zdlouhavý a ne zcela přesný, výhodou je možnost použití i v momentě, kdy nemáte k dispozici digitální vzorek fontu.

Máte nějaký jiný oblíbený nástroj, který se do přehledu nevešel, či který jsme přehlédli? Podělte se o své pozitivní zkušenosti s ostatními a napište nám na janik@reptisk.cz. Níže najdete příspěvky, které nám zaslali ostatní:

Fontface Ninja

fontface ninja

Také Fontface Ninju můžete používat v Chrome i v Safari. Umožní vám jak identifikovat fonty na webových stránkách, tak skrýt z webu obrázky a zaměřit se pouze na písma. Podobně jako Type Sample také umožňuje stáhnout vzorek písma, který vám automaticky vyskočí při kliknutí na text. Navíc – kdo by neměl rád ninju?

 

 

Doporučte nás...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Digg this
404 Not Found.